Wspólna historia słonia łączy nadmorski Trzebiatów z włoską Katanią na Sycili. Przedstawiciele tych jedynych miast na świecie, które jako symbol mają wizerunek słonia spotkały się w minioną niedzielę na Międzynarodowych Targach Turystycznych TOURTEC w Jeleniej Górze.
Przez dwa dni (9-10 maja) na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze można było zapoznać się z całoroczną, bogatą i kolorową ofertą turystyczną firm, miast, gmin i powiatów, biur podróży, organizacji i przedsiębiorstw z Polski, Czech, Holandii i Niemiec oraz po raz pierwszy z Francji i Włoch. Wśród ponad 100 wystawców swój region reklamowała gmina Trzebiatów oraz przedstawiciele miasta Katania na Sycylii, symbolem którego jest również słoń.
- Nie spodziewałem się, że w Polsce spotkam przedstawicieli miasta, który tak samo jak my szczycimy się silnym związkiem miasta z wizerunkiem słonia – powiedział Agatino Conti, prezes Izby Turystycznej w Katanii na Sycylii.
- Historia trzebiatowskiego słonia jest imponująca i bardzo mnie zaciekawiła. Z tego co się dowiedziałem od kolegów z Trzebiatowa, słoń jest symbolem ich miasta od ponad 400 lat i związany jest z wizytą słonicy Hansken, która uwieczniona była na obrazach Rembrandta – dodał Conti.
- Trzebiatów i sycylijska Katania jako jedyne miasta na świecie jako swój symbol mają wizerunek słonia. Katania umieściła słonia w swoim herbie, z kolei nasz trzebiatowski słoń jest oficjalnym logo miasta. Mam nadzieję, że to spotkanie będzie początkiem nawiązania dobrej współpracy pomiędzy miastami słoni – powiedział Zdzisław Mieszczyński z Urzędu Miejskiego w Trzebiatowie.
Słoń, którego mieszkańcy włoskiego miasta potocznie nazywają Liotro jest symbolem Katanii od XIII wieku. Na głównym miejskim placu Piazza Duomo znajduje się posąg słonia z kamienia lawowego pochodzący z czasów Imperium Rzymskiego, wmontowany w osiemnastowieczną fontannę autorstwa architekta Giovanni Battista Vaccariniego. Pochodzenie słonia w Katanii nie jest do końca znane. Wielu mieszkańców twierdzi, że słoń ma upamiętniać pokonanie Kartagińczyków próbujących podbić miasto. Z kolei inny mówią o tym, że słoń jako symbol szczęścia ma chronić miasto przed wulkanem Etna. Najpopularniejsza legenda miejska głosi, że w czasach antycznych tutejszą okolicę zamieszkiwały skarłowaciałe słonie leśne, chroniące mieszkańców przed dzikimi zwierzętami. Bez względu na pochodzenia słonia, dumni Katańczycy uczynili słonia symbolem swojego miasta. Dziś słoń jest umieszczony w herbie miasta, regionu oraz w logo lokalnych klubów sportowych L’Amatori Catania i Calcio Catania.
Z kolei wspólna historia słonia i Trzebiatowa trwa już ponad 400 lat i związana jest z malowidłem umieszczonym na jeden z kamienic na Starym Mieście, który przedstawia wizerunek słonia. Po II wojnie światowej nikt nie wiedział, skąd w mieście na Pomorzu Zachodnim wizerunek słonia, i to w samym centrum miasta. W 2007 roku lokalny historyk rozpoczął śledztwo, które miało wyjaśnić tajemnicę słonia. Trwało przeszło dwa lata. W końcu zagadkę udało mu się rozwiązać. Zwierzę na obrazie Rembrandta „Adam i Ewa” i na ścianie kamienicy w Trzebiatowie wyglądają identycznie. Jest to słonica o imieniu Hansken. Dziś wizerunek trzebiatowskiego słonia jest symbolem Trzebiatowa oraz znakiem towarowym zarejestrowanym w Urzędzie Patentowym, a latem ubiegłego roku maskotka ze słoniem, przez mieszkańców Trzebiatowa została wysłana dla najmłodszego potomka brytyjskiej rodziny królewskiej.
promocja Trzebiatów – gryfickie.info