Ponad milion złotych zarobiła w pierwszym sezonie, po trzyletniej rekonwalescencji Nadmorska Kolej Wąskotorowa. W pachnących świeżością wagonach przewieziono 150 tysięcy ludzi. To absolutny rekord. I choć teraz magiczny skład wrócił już do Gryfic, miłośnicy kolejki mogą wynająć pociąg tylko dla siebie. Zimą zaś wąskotorówka wróci na szlak m.in. w czasie Świąt Bożego Narodzenia.
To rok rekordów. Pierwszy sezon po trzyletniej kuracji odmładzającej, w czasie, które leciwe wagony nadmorskiej kolejki przeszły gruntowny remont, łącznie ze zmianą szaty z zielonej na brązową. – Miłośnicy kolejki długo czekali na jej powrót. Głód zdaje się być cały czas nienasycony – tłumaczy Przemek Łozdowski ze spółki Nadmorska Kolej Wąskotorowa. Ciuchcia przewiozła w tym sezonie blisko 150 tysięcy pasażerów, zarabiając 1,2 mln złotych. Stutysięcznym pasażerem został Stanisław Wanat z Krakowa, który 19 sierpnia kupił bilet dla pięcioosobowej rodziny na przejazd z Trzęsacza do Rewala. Prócz pamiątkowego modelu lokomotywy, rodzina otrzymała tzw. złoty bilet uprawniający do przejazdów do końca sezonu 2014.
A ten dla przewozów pasażerskich 30 września dobiegł końca. Od października magiczna ciuchcia wyjedzie z parowozowni tylko na specjalne zamówienie. – To przejazdy dla firm i osób prywatnych, które będą chciały wynająć pociąg. Dodatkowo możemy zająć się oprawą imprezy zarówno od strony muzycznej jak i kulinarnej, po drodze możemy np. zrobić przystanek na ognisko – tłumaczy Maciej Łozdowski. Na wynajęcie pociągu (4 godziny) musimy wysupłać z budżetu 3800 brutto, a wagonu motorowego tysiąc mniej. Suma niemała, ale składem można przewieźć nawet 150 osób jednorazowo. Świetny pomysł na ślub lub inną uroczystość. Kolejka może służyć również, jako niecodzienny rekwizyt do ślubnej sesji zdjęciowej. – Mieliśmy już jedną, taką sesję. Młodzi byli zachwyceni – wspomina Łozdowski, dodając, że kolejka pojawi się na torach na pewno 6 grudnia w Mikołajki. Podobnie jak w Dzień Dziecka będzie wozić dzieci i młodzież ze szkół gminy Rewal i nie tylko. Później spółka planuje, by uruchomić ją w okresie świąteczno – noworocznym.
– Mijający sezon był dla nas bardzo ważny. Pobiliśmy rekord pod względem przewozów i a co za tym idzie wpływów z biletów. Stworzyliśmy wspólny produkt, w ramach, którego pasażerowie wąskotorówki mieli np. zniżki w Muzeum Rybołówstwa czy Muzeum Multimedialnym na Klifie. Wszystko to sprawiło, że rewalska ciuchcia wróciła pod pełną parą, choć parowóz w tym sezonie nie kursował z przyczyn technicznych – tłumaczy Robert Skraburski, wójt gminy Rewal.
gryfickie.info
14 komentarzy
lekmed mówi:
Żyć należy powoli i dostojnie, mieć dystans do tych wszystkich wyścigów i zawodników w nich biorących udział – tak jest poprostu zdrowiej.
ojpolacy mówi:
Jak zwykle w komentach samo zło. Czepialstwo i krytyka…
Jak TU żyć?
Maruda mówi:
a może Pani redaktor zapytać ile jest koztów wziazanych z funkcjnowniame spółki i kolejki?
Bartek mówi:
Moim zdaniem trzeba spojrzec na to troche inaczej. Oczywiscie uwazam ze kolej powinna byc samo wystarczalna, a to czy jest okaze sie po roku funkcjonowania, bo teraz to juz tylko koszty beda i zeby zjadly calego dochodu. Kolejka oczywiscie nigdy nie zarobi na zaciagniety dlug. Ale tak samo jest np z budowa hali sportowej czy basenu. Kolejka ma spora wartosc doadana. To ona ma sciagac turystow, ktorzy oprocz tego ze przejada sie kolejka to gdzies beda spali i gdzies beda jedli i itp. Im wiecej tego typu atrakcji tym wieksza sklonnos turysty do odwiedzenia danego regionu. Co do kolejki to nie uwazam tego za zla inwestycje. Jednak budowa dworcow zwaszcza tych w Sliwinie i w Niechorzu (dodatkowy) uwazam za totalna glupote i wyrzucenie kasy, poza generowniem kosztow do niczego innego sie nie przydadza.
mieszkaniec mówi:
zarobiła 1,2 mil. zł, a jakie są koszty spłaty kredytów, utrzymania spółki itp. A ile będą jeszcze kosztowały budynki dworców które stoją i czekają na rozsądne ich zagospodarowanie.
Faktycznie nowe perony na których słupach podtrzymujących ponaklejane rozkłady i informację, jakby zarządcy kolejki nie było stać na gabloty w których mogły by się znajdować informację bezpośrednio na peronach.
jar mówi:
Aleja róż już zeszła na psy i tak będzie z resztą Rewalskich inwestycji
sdfgsdf mówi:
a jak tam wąskotorówka co jeździ na trasie Mikoszewo-Stegna-Nowy Dwór Gdański?
Ryszard mówi:
Perony bez ławek, brak czytelnego rozkładu jazdy(przyklejony do słupa) nowe puste dworce. Już nie wspomne o torowisku gdzie jakiś idiota zrobił tramwajowe łuki. Ktoś o…..ł konkretną gałę i skasował konkretne pieniądze. Pełno niedoróbek a kolejka się nigdy nie zwróci. Kiełbasa wyborcza.
Rysiek-Cieszyn mówi:
Co to są tramwajowe łuki buraku. To jest tor 1000mm i łuki są takie jakie były i powinny być. Nie wypowiadaj się jak nie masz zielonego pojęcia o budowie toru kolejowego. Typowe polactwo -= buractwo. Najlepiej zaorać a samemu stać pod sklepem i na zeszyt kupić sobie tanie wino.
Moshe mówi:
Tak jest z każdą inwestycja. Rozumiem że Mieszkaniec wolal by zaorać?
a mówi:
Ciesze się, że mimo kosztów kolej przynosi dochody. Gorzej gdyby przynosiła straty. Atrakcją jest niewątpliwą, a parowóz doda jej blasku.
mieszkaniec 2 mówi:
jak zarobila?najpierw musi sie zwrocic zeby zarobic
Emi mówi:
A odsetki – moje wnuki będą spłacać – dzieci mają 7 i 13 lat.
mieszkaniec mówi:
ta ciuchcia jeszcze długo nie będzie zarabiać, najpierw musi spłacić to co na nią wydali. w takim tempie to jeszcze 49 lat.