„Maraton Pisania Listów” odbywa się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Listy zawierają apele do władz oraz listy solidarności do osób na całym świecie, których prawa są łamane. W tym roku do akcji dołączyła szkoła z Mrzeżyna, a udział w niej wzięli uczniowie klas 6 oraz gimnazjaliści.
– Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego bohatera lub bohaterki (…) Rezultaty Maratonu są widoczne od razu. Już w jego trakcie otrzymujemy wiele dobrych wiadomości – ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na nasze apele, złe prawo jest zmieniane. Listy są ogromnym wsparciem dla bohaterów i ich bliskich – dają im siłę i nadzieję w walce o swoje prawa – czytamy na oficjalnej stronie internetowej Amnesty International organizatora akcji „Maraton Pisania Listów”. 11 grudnia po raz pierwszy w akcji udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Mrzeżynie. Szóstoklasiści oraz gimnazjaliści przy wsparciu samorządu uczniowskiego, którego opiekunami są Beata Świątek i Natalia Obuchowicz, pisali apele w celu uwolnienia niesłusznie przebywając w więzieniach osób.
– Amnesty International każdego roku wybiera bohaterów, o których los walczymy. W tym roku jest to dziesięcioro ludzi, którzy zostali uwięzieni z rożnych powodów. Często są to tak zwani „Więźniowie Sumienia” – powiedziała Beata Świątek. – Nasi uczniowie ustalili, że będą to cztery osoby. Piszemy w obronie Teodory Del Carmen Vasquez z Salwadoru, która w 2007 roku urodziła martwe dziecko. Została skazana na 30 lat więzienia za ‘zabójstwo’, domniemaną aborcję. Alberta Woodfox z USA, który przebywa w więzieniu od 43 lat, z czego 40 lat spędził w izolatce za morderstwo, którego jak twierdzi nie popełnił. Nieletnich dziewczynek z Burkina Faso, które zmuszane są do małżeństwa oraz Walleda Abu Al -Khair z Arabii Saudyjskiej, który został skazany na 15 lat więzienia na mocy surowego saudyjskiego prawa stosowanego wobec osób oskarżonych o terroryzm. Waleed bronił wielu pokojowych aktywistów. Nasze listy adresowane są do instytucji, które są odpowiedzialne za uwolnienie tych osób czyli na przykład do Prokuratora Generalnego Stanu Luizjana w USA.
Po raz pierwszy Maraton został zorganizowany w Polsce w 2001 roku. W następnych latach akcja rozpowszechniała się na inne kraje. W 2014 r. setki tysięcy ludzi podjęły ponad 3,2 mln akcji w ponad 200 krajach i terytoriach na całym świecie.