Tylko do 12 listopada można dopisać się do spisu wyborców. Do 7 listopada osoby niepełnosprawne, które ukończyły 75 lat mogą wnioskować od wójt, burmistrzów i prezydentów o głosowanie przez pełnomocnika. Kto może dopisać się do stałego rejestru wyborców? Co to jest spis wyborców? Zobacz czego nie wiesz o wyborach, a z pewnością powinieneś wiedzieć.

Jesteś mieszkańcem Gryfic, ale w dniu wyborów będziesz na urlopie w Bornem Sulinowie. Czy możesz tam zagłosować? Niestety nie będzie to możliwe. Bo, w tegorocznych wyborach nie są wydawane zaświadczenia o prawie do głosowania. Nie będzie także mógł dopisać się tam do rejestru wyborców, bo w takiej sytuacji musi wskazać adres, pod którym mieszkasz. A także udowodnić, że twoje „centrum życiowe” jest w Bornem. W trakcie krótkiego rodzinnego urlopu, trudno będzie o dowiedzenia takiego stanu rzeczy.

Nie będzie mógł również zagłosować na kandydatów ubiegających się o mandat do sejmiku, mimo że dotyczą one całego województwa. Nie będzie to możliwe nawet, jeśli w dniu wyborów będziesz w tym samym okręgu wyborczym (w wyborach do sejmiku jest 5 okręgów), ale poza swoją gminą.

W zupełnie innej sytuacji są ci obywatele, którzy np. mają stały meldunek w Szczecinie lub innym mieście, a czasowo zameldowani są w np. w Gryficach. W takiej sytuacji będą mogli dopisać się do rejestru wyborców w Gryficach. Jeśli nie mamy czasowego zameldowania, ale pracujemy i mieszkamy w Gryficach np. u teściów. Wówczas również możemy dopisać się rejestru wyborców w Gryficach, bo tutaj jest nasze obecne „centrum życiowe”.
Wniosek o dopisanie do rejestru wyborców (obejmuje on wyborców na terenie danej gminy i powstaje na podstawie stałych meldunków oraz wniosków o dopisanie) składamy w urzędzie gminy. Wójt, burmistrz lub prezydent ma 3 dni na rozpatrzenie naszej prośby, więc lepiej nie zostawiać sprawy na ostatnią chwilę.
Zdarzają się sytuacje, że wyborcy, którzy chcą głosować na znajomych startujących w wyborach w innej gminie, dopisują się tam do rejestru wyborców, kłamiąc, że tam jest ich „centrum życiowe”. A przy kolejnych wyborach dziwią się, że nie ma ich w spisie wyborców w gminie, w której naprawdę mieszkają.
Spis wyborców sporządzony jest dla każdego obwodu do głosowania. Wniosek o dopisanie do spisu wyborców można składać do 12 listopada w urzędzie gminy. Zmiana obwodu może się odbywać tylko w ramach tego samego okręgu do głosowania. Decyzję taką trzeba jednak uzasadnić. Termin zgłaszania chęci głosowania korespondencyjnego już minął. Ale osoby niepełnosprawne i te, które skończyły 75 lat mogą do 7 listopada składać wnioski do wójtów, burmistrzów lub prezydentów o głosowanie przez pełnomocnika. Do12 listopada można przepisać się do obwodu, który jest przygotowany dla osób niepełnosprawnych.
Lokale wyborcze w niedzielę, 16 listopada, będą otwarte od g.7 do 21.

gryfickie.info