W ramach kampanii „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu” Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryficach informuje o skutkach palenia papierosów oraz przedstawia fakty i mity na temat „papierosów nowej generacji”.

Część palących sądzi, że niektóre rodzaje papierosów są zdrowsze niż pozostałe. W przekonaniu tym utrzymuje ich przemysł tytoniowy, który produkując papierosy z filtrem czy z niższą zawartością nikotyny i substancji smolistych sugeruje, że ich palenie może wywoływać mniejsze szkody zdrowotne. Sugerować to także miały napisy na opakowaniach papierosowych, które wmawiały palaczom, że palone przez nich papierosy są „lżejsze” (light), ale także budowa papierosów, np. cienkich (slim). Z kolei palacze papierosów mentolowych są przekonywani, że palenie tych papierosów odświeża! W ostatnich latach pojawiła się spora grupa palaczy, którzy sądzą, że palenie tzw. E-papierosów pomoże im w zaprzestaniu palenia. Wyniki najnowszych ogólnopolskich badań ankietowych pokazują, że najczęściej stosowaną przez palących Polaków metodą zaprzestania palenia jest właśnie palenie E-papierosów.

Badania naukowe dowodzą jednak, że nie ma bezpiecznej dawki dymu tytoniowego ani „zdrowych” wyrobów tytoniowych. W dymie każdego papierosa znajduje się ponad 4 tys. związków chemicznych, w tym nie mniej niż 40-50 substancji rakotwórczych. Palenie papierosów lekkich, mentolowych lub „slimów” nie zmniejsza istotnie ryzyka zachorowania na raka płuca, m.in. dlatego, że palacze tego rodzaju papierosów często głębiej się zaciągają dymem tytoniowym lub palą więcej papierosów niż gdy palili papierosy z większą ilością nikotyny. Nie ma też dowodów, że palenie tych papierosów zmniejsza ryzyko zachorowania na inne nowotwory, nienowotworowe choroby płuc lub choroby sercowo-naczyniowe. Badania toksykologiczne dowodzą, że papierosy mentolowe mogą zawierać więcej (w porównaniu z innymi produkowanymi fabrycznie papierosami) silnie rakotwórczych nitrozoamin. Na skutek głębokiego zaciągania się dymem tytoniowym palacze papierosów lekkich częściej zapadają na raka wnęki płuc, który trudniejszy jest do wyleczenia niż rak odoskrzelowy.

W przypadku E-papierosów nie dysponujemy do dzisiaj wynikami badań, które by dowodziły, że są one nietoksycznym i skutecznym środkiem odwykowym. Nigdzie na świecie
E-papierosy nie zostały jak dotąd zarejestrowane jako lek stosowany w leczeniu uzależnienia od tytoniu.

Więcej informacji na platformie internetowej projektu KIK/86 www.zdrowiewciazy.pl