Cukrzyca to poważna choroba, na którą zapada coraz większa część populacji.  Jak podkreślają diabetolodzy nasza widza na temat cukrzycy jest znikoma zarówno wśród zdrowych, jak i chorych. Trzebiatowscy diabetycy zaplanowali cykl spotkań i warsztatów, by nauczyć się walczyć z jej skutkami.

– Wiedza na temat tej choroby jest naprawdę znikoma– mówił na pierwszym spotkaniu dr Adam Sienkiewicz. – Osoby chore, które już przeszły badania specjalistyczne potrafią  poruszać się w tym temacie, natomiast osoby zdrowe praktycznie o cukrzycy nie wiedzą nic – kontynuował.

Dr Adam Sienkiewicz w trakcie pierwszego spotkania, które odbyło się 26 listopada w trzebiatowskim pałacu pod nazwą „Aby łatwiej zrozumieć lekarza”, próbował obalić kilka mitów, jakimi operuje się w społeczeństwie. Podkreślał, że wiedza na temat choroby jest pomocna nawet w czasie wizyt u lekarza. – Brak wiedzy widoczny jest chociażby w posługiwaniu się nazewnictwem. Ludzie nie widzą różnicy między pojęciami diabetyk i diabetolog – zwracał uwagę. – Diabetyk, to osoba chora, diabetolog, to osoba niosąca pomoc – lekarz – reasumował.

Bardzo ważnym elementem w walce z cukrzycą, obok substancji farmakologicznych jest także odpowiednia dieta.  – Często popełniamy błąd myśląc, że jak coś nie jest słodkie, to jest odpowiednie dla diabetyków – mówił A. Sienkiewicz. – Nie jest to prawda, a najlepszym przykładem niech będzie chociażby skrobia – kontynuował. Odpowiednia kultura żywienia jest bardzo ważna, dlatego trzebiatowskie koło Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego zorganizowało cykl warsztatów praktycznych zdrowego odżywiania prowadzonych przez panią Ewę Prażmo w pracowni ZDZ przy ul. Torowej 1 w Trzebiatowie w dniach od 27 do 30 listopada w godzinach od 16 do 18.

– Serdecznie zapraszamy wszystkich pragnących zgłębić zagadnienia związane z cukrzycą, na spotkania, które odbywać się będą w pałacu nad Młynówką zawsze o godzinie 17:00 – mówi w rozmowie z gryfickim.info Ewa Banaś prezes Trzebiatowskiego Koła Diabetyków. – 6 grudnia odbędzie się spotkanie pod nazwą „Jestem tym, co jem „, 13 grudnia „Strach ma wielkie oczy”, 20 grudnia ” Ostre powikłania w cukrzycy”. Jednocześnie chciałabym poinformować wszystkich czytelników o tym, że zarząd Koła PSD w Trzebiatowie przeprowadzi też do końca roku badania profilaktyczne pomiaru cukru we krwi oraz ciśnienia w miejscowościach Kłodkowo , Mrzeżyno, Bieczyno, na które wszystkich zapraszamy – reasumuje.

ada