Przez cztery dni członkowie oraz sympatycy trzebiatowskiego koła diabetycznego uczestniczyli w specjalnych warsztatach praktycznych, zdrowego odżywiania, pod czujnym okiem Ewy Prażmo. – Ludzie chorzy na cukrzycę nie muszą wyrzekać się smacznego jedzenia – mówi w rozmowie z gryfickim.info Ewa Banaś prezes Koła PSD w Trzebiatowie. Przekonuje o tym także prowadząca warsztaty.

Przez czterech dni warsztaty odbywały się dzięki gościnności Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Trzebiatowie. – Jeżeli możemy pomóc? Dlaczego nie – mówi Piotr Dąbrowski dyrektor CKZ w Trzebiatowie. – Zawsze jesteśmy otwarci na wszelką współpracę, jeżeli mamy warunki ku temu. A taki dzień jak dzisiaj, a dokładnie mówiąc, taki wspaniały poczęstunek jest nagrodą sam w sobie –  z uśmiechem dodaje.

Uczestnicy warsztatów uczyli się jak  odpowiednio przygotowywać posiłki, by były zdrowe i właściwe dla diabetyków. – Uczestnicy szkolenia zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza składała się z 16 uczestników, druga z 12 – mówi Ewa Prażmo. – W odpowiedniej diecie należy całkowicie wyeliminować tłuste mięso. Zalecany jest drób i ryby. Jeżeli używamy przypraw, to sól tylko morska, a pieprz – tylko cytrynowy i zioła. Te przepisy nie odbiegają znacząco od diety osób zdrowych. Jednym słowem można powiedzieć, że są to ogólne przepisy zdrowego żywienia – dodaje.

– Warsztaty, które odbywają się w Trzebiatowie są naszym autorskim projektem – podpowiada Ewa Banaś. – Są to jedyne, takie zajęcia w Polsce, połączone z wykładami, które dla nas prowadzi dr Adam Sienkiweicz. Program współfinansowany jest ze środków  Urzędu Miejskiego w Trzebiatowie i naszych skromnych członkowskich składek – reasumuje.

Po zakończeniu części szkoleniowej na wszystkich uczestników czekała wyjątkowa chwila, a mianowicie uczta składająca się z wszystkich dań przygotowanych w trakcie warsztatów.

ada

 

 

.