Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie przygotowała projekt budżetu dla gminy Rewal. Zamiast proponowanych wydatków na poziomie 60 milionów złotych, nadmorski samorząd, którego finanse są w stanie zapaści, będzie mógł wydać 49 mln złotych. W przyszłym tygodniu radni przyjmą propozycję izby. To drastyczna choć jedyna w tej sytuacji skuteczna kuracja, która otwiera możliwość uzyskania pomocy państwa.

To, że Rewal miał zaciskać pasa wiadome było już na etapie konstruowania planu naprawczego, którego w obliczu potężnego zadłużenia gminy, zażądała Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie. Niestety, mimo ostrych cięć w administracji, wycofania się z kilku przedsięwzięć oraz renegocjacji długu z bankami, izba odrzuciła projekt planu. Przysłowiową kością niezgody stały się zbyt liczne inwestycje, które Rewal zdecydował się w nachodzących latach realizować, wiele z nich to przedsięwzięcia z tzw. udziałem środków unijnych (na niektóre z nich gmina ma już podpisane umowy).
Tymczasem skład orzekający, który analizował dokument wskazał, że plany z takim rozmachem to kolejne ryzyko dla gminy. – Wójt nie ograniczył inwestycji, które już realizował, dodatkowo zaplanował w 2014 roku nowe, a to jest niedopuszczalne – mówiła Hanna Barańska ze szczecińskiej izby obrachunkowej.

Wątpliwości RIO budził także fakt, że dochody zaplanowane przez rewalski samorząd na najbliższe lata są zwyczajnie nierealne. Mowa tu o wpływach ze sprzedaży nieruchomości, które w większość jak wskazuje izba są objęte hipotekę.
W takiej sytuacji, RIO zaproponowało Rewalowi ostatnie koło ratunkowe w postaci uchwały budżetowej okrojonej o ponad 10 mln złotych od pierwotnie planowanych wydatków. Gmina będzie mogła wydać zamiast 60 tylko 49 mln złotych. W budżecie pozostały inwestycje już na finiszu, jak choćby Rewitalizacja Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, która oficjalnie zostanie oddana do użytku 1 lipca br. – To dobre rozwiązanie, budżet pomniejszono o 10 mln złotych, wyciętych zostało kilka przedsięwzięć, a wydatki inwestycyjne izba ustaliła na 12 mln złotych – mówi Robert Skraburski, wójt Rewala.
Na najbliższej sesji, radni przyjmą trzy uchwały: Wieloletni Plan Inwestycyjny, który będzie kontynuacją budżetu, program postępowania naprawczego a także wniosek o pożyczkę do Skarbu Państwa (gmina stara się o kwotę 50 mln złotych). Rewal rozpoczyna procedurę, dzięki której z niskooprocentowanej pomocy państwowej będzie mógł spłacić najważniejsze kredyty w bankach.

gryfickie.info