Trwa zbiórka podpisów pod petycją w sprawie zmian statutu sejmiku zachodniopomorskiego. –  Brak w statucie sejmiku prawa wnoszenia projektów uchwał przez określoną liczbowo grupę obywateli stanowi wyraźny mankament lokalnej demokracji i ogranicza uprawnienia obywateli – twierdzi Paweł Słomski ze stowarzyszenia Partnerstwo i Rozwój, które rozpoczęło walkę o wprowadzenie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w regionie.

Cel główny. Cel obywatelski i jak mówią inicjatorzy zbiórki podpisów pod petycją w sprawie zmian w statucie sejmiku – cel niepolityczny! – Zależy nam, by mieszkańcy całego województwa mieli prawo wnoszenie projektów uchwał, którymi zajmie się Sejmik Województwa. Obecnie nie ma takiej możliwości, choć samorządy gminne takie jak np. Szczecina, Koszalina, Stargardu Szczecińskiego czy Nowogardu dopuszczają takie rozwiązanie – tłumaczy Paweł Słomski ze ze stowarzyszenia Partnerstwo i Rozwój, które rozpoczęło walkę o wprowadzenie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w regionie.

Aktualnie artykuł 45 Statutu Sejmiku województwa zachodniopomorskiego daje prawo inicjatywy uchwałodawczej: Marszałkowi, Przewodniczącemu Sejmiku, komisjom sejmikowym, klubowi radnych oraz grupie co najmniej 3 radnych. – Pragniemy, aby w tym artykule znalazł się także punkt mówiący o inicjatywie obywatelskiej. Brak w statucie Sejmiku województwa zachodniopomorskiego prawa wnoszenia projektów uchwał poprzez określoną liczbowo grupę obywateli  stanowi wyraźny mankament, infrastruktury naszej lokalnej demokracji i ogranicza bezpodstawnie suwerena, czyli obywateli  w jego uprawnieniach.

Zdaniem członków towarzyszenia, możliwość wnoszenia projektów uchwał w trybie  Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej dawałoby obywatelom sposobność  pełnego,  nie odłożonego w czasie uczestnictwa w kreowaniu polityki lokalnej przewidzianej dla szczebla wojewódzkiego samorządu terytorialnego.

– Polityka ta w ten sposób może zostać wzbogacona problematyką wynikającą ze zgłaszanych przez obywateli potrzeb, a nie być tylko rezultatem partyjnych ustaleń weryfikowanych raz na cztery lata – tłumaczy Słomski.

Zdaniem przedstawicieli stowarzyszenia obecnie dość często dochodzi do swego rodzaju alienacji władzy. – Mieszkańcy często nie wiedzą, jakie kompetencje ma sejmik, jakie marszałek, co gorsza – mylą go z wojewodą – kontynuuje pełnomocnik inicjatywy.

Bywają też przypadki, że aktywni i zaangażowani mieszkańcy czują się bezsilni. – Zdarzały się już sytuacje dotyczące np. rozmieszczenia ferm wiatrowych, gdy zorganizowane grupy mieszkańców nie mogły sprawy wnieść pod obrady sejmiku w związku z brakiem zainteresowania radnych, wśród których nie było takiego pochodzącego z ich terenu bądź reprezentującego odpowiednio umocowaną i zainteresowaną tematem partię polityczną – tłumaczą ludzie ze stowarzyszenia.

Inicjatywa stowarzyszenia podparta podpisami mieszkańców zostanie jako petycją wniesiona do samorządu województwa, liczymy, że radni pozytywnie się do niej odniosą. I wprowadzą postulowaną  zmianę w statucie województwa. Rozpoczęta 26 marca 2015 zbiórka podpisów zakończy 1 czerwca. – W trakcie najbliższych dwóch miesięcy przeprowadzimy  serię spotkań z mieszkańcami naszego województwa w celu upowszechnienia idei, jaka przyświeca prowadzonemu przez nas przedsięwzięciu. Korzystając z okazji pragniemy serdecznie zaprosić wszystkich zainteresowanych i chętnych do wzięcia udziału w zbieraniu podpisów na terenie naszego województwa – mówi Słomski.

Druk listy do pobrania:

gryfickie.info