Pogłębiarka „Kazimierz I” zacumowała przy nadbrzeżu mrzeżyńskiego portu. Maszyna będzie pogłębiać ujście Regi i tor wodny. Wszystko w związku z trwającą przebudową zachodniej części portu. Od ubiegłego lata turyści mogli podziwiać wschodnią część po kuracji odmładzającej. Do końca 2014 mają zakończyć się pracę po zachodniej stronie gdzie stanął m.in. budynek remontowy.

Pod koniec ubiegłego sezonu zarząd mrzeżyńskiego portu podpisał kolejną umowę z konsorcjum DORACO z Gdańska na przebudowę zachodniej części portowego kompleksu. Ostatnie miesiące na przeciwległym brzegu Regi to m.in. budowa części basenowej portu, gdzie powstał budynek warsztatowy ze slipem do obsługi jednostek rybackich, a także budynek bezpośredniej sprzedaży ryb z magazynem, chłodnią i wytwornicą lodu. To kontynuacja rozpoczętego jesienią 2012 roku bezprecedensowego przedsięwzięcia, jakim jest kompleksowa modernizacja mrzeżyńskiego portu, którego wartość to 38 mln złotych ( w tym dofinansowanie z Programu Operacyjnego Ryby na lata 2007 – 2013 w kwocie 29 milionów złotych).

– To będzie jeden z najnowocześniejszych portów – mówił w trakcie wmurowania kamienia węgielnego Kazimierz Plocke, wiceminister Rolnictwa i Wsi, który przyjechał do Mrzeżyna w 2012 roku. Tamtego zimnego, październikowego dnia na puste już nadbrzeże zjechały się samorządowe „grube ryby”. Mówiono o nowej jakości portu na miarę XXI wieku. Przypatrujący się fecie rybacy z powściągliwością komentowali projekt i przemówienia władz. – Jak wybudują to będzie, o czym mówić.- komentowali.  Pół roku później wirtualna wizualizacja portu zaczęła przybierać realne kształty a turyści, którzy w czerwcu przyjechali na wybrzeże nie mogli nadziwić się zmianom. Na swoje „pięć minut” i prace wykończeniowe czeka jeszcze budynek kapitanatu, gdzie swoją siedzibę będzie miał Zarząd Portu Morskiego Mrzeżyno, Okręgowy Inspektorat Rybołówstwa Morskiego i Zarząd Portu Morskiego.

Tymczasem na zachodnim brzegu praca wre. Jak tłumaczy Wojciech Grzymkowski, dyrektor Zarządu Portu Morskiego Mrzeżyno, drugi etap powinien być gotowy na koniec 2014 roku. – W tej chwili rozpoczynamy prace pogłębieniowe, budujemy nadbrzeża po zachodniej stronie, plac manewrowy przy falochronie oraz nabrzeże skarpowe przy rzece – tłumaczy.  

gryfickie.info