Doroczne rankingi miesięcznika samorządowego „Wspólnota”, w których policzono m.in. zasobność mieszkańców poszczególnych gmin Powiatu Gryfickiego, nie są pomyślne dla wszystkich. Liderem nieustannie jest gmina Rewal. Ten nadmorski samorząd, choć obciążony długami i zmuszony do zaciskania pasa, plasuje się na drugim miejscu w Polsce na 1570 gmin wiejskich w Polsce!

Ranking „Wspólnoty” za 2013 rok daje wiele do myślenia. Jak w indeksach giełdowych mamy tu potężne spadki, ale i tendencje rosnące. Liderem w gronie sześciu gmin Powiatu Gryfickiego jest Rewal. Ten nadmorski samorząd, który boryka się z potężnym zadłużeniem nadal utrzymuje się na drugim miejscu w gronie 1572 gmin wiejskich w Polsce. Daleko za nim znajduje się inna, wiejska gmina – Brojce. Wprawdzie stojący turystyką Rewal trudno porównać do popegeerowskich Brojc, jednakże ten ostatnie spadły w ciągu ostatnich lat z 349 miejsca na 557. Spory spadek odnotowały także Gryfice i Trzebiatów. Te pierwsze jeszcze w 2009 roku plasowały się w gronie miast powiatowych na mocnym 90 miejscu. Teraz na 267 ocenionych miast, stolica Powiatu Gryfickiego znajduje się na 222 pozycji. Podobnie Trzebiatów, który choć posiada ładny kawałek wybrzeża, z mocnego 87 miejsce, przesunął się na 137 lokatę.
Dobrze w tym zestawie radzą sobie Płoty, którym udało się w ostatnich 4 latach się awansować ze 360 miejsca na 297. – Prawdziwym zaskoczeniem jest dla nas gmina Karnice. Niewielka, także wiejska gmina, która stanowi swego rodzaju zaplecze dla wybrzeża. Samorząd karnicki uplasował się w ostatnim rankingu na 332, robiąc w ostatnich latach niemalże tygrysi skok z 779 miejsca! Oczywiście jest m.in. zasługa inwestycji wiatrowych na jej terenie, ale nie tylko – mówi Przemysław Kowalewski, rzecznik starosty gryfickiego. – Ocena „Wspólnoty” jest niezwykle wiarygodna. Pokazuje, bowiem, jak ludzie zarabiają w poszczególnych gminach, gdzie przeanalizowano dochody własne. Co ciekawe, tym razem wyłączono z dochodów wszystkie dotacje celowe, w tym także unijne. Widać, więc jasno, jak zasobne są portfele mieszkańców, a co za tym idzie, jakie wpływy z podatków mają gminy i czy w ogóle mają. Bo, jeśli przychody z CIT i PIT maleją to świadczy o tym, że firmy upadają lub znacznie mniej zarabiają na danym terenie – dodaje rzecznik.

gryfickie.info