Ta wyjątkowa inwestycja, uruchomiona została jako pierwsza tego typu w Polsce i jedna z trzech na świecie, w Janowie k. Dreżewa. – Niech ta firma się rozwija, daje pracę, być może coraz więcej tej pracy, na co głęboko liczymy, niech daje również zyski biznesowe tym, którzy z tak wielką pasją podeszli do realizacji tematu Cieszę się że Polska poprzez Pomorze Zachodnie, dołącza do światowych liderów w aquakulturze – mówił Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

 W otwarciu pierwszej hodowli łososia atlantyckiego w systemie zamkniętego obiegu wody (RAS) na świecie, uczestniczyło wiele osób. W Janowie podczas ceremonii otwarcia spotkali się biznesmeni, przedstawiciele kościoła i władz samorządowych, m.in. Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, Arcybiskup Andrzej Dzięga, Kazimierz Sać, starosta powiatu gryfickiego, Lech Puzdrowski, wójt gminy Karnice, Grażyna Zakiewicz, sołtys Dreżewa, Piotr Dąbrowski, dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Konstanty Tomasz Oświęcimski poseł na Sejm RP, Robert Skraburski,wójt gimy Rewal.

– Jeszcze 19 miesięcy temu było tu ściernisko, życzę Państwu, aby było San Francisco – mówił Robert Król, prezes firmy Multi Projekt – Życzę kolejnych inwestycji. Dla naszej firmy ta była naprawdę potężnym wyzwaniem. Tysiące ton piachu, betonu, hektar pod dachem, rur kilometry, pierwsza taka budowa w Europie, trzecia na świecie. Mam cichą nadzieję, że te doświadczenia spowodują, że będą tu powstawały podobne inwestycje – dodał Król.

 Zaproszeni goście wzięli udział w uroczystym poświęceniu obiektu, oraz symbolicznym przecięciu wstęgi. – Mam nadzieję, że ta przestrzeń będzie coraz bardziej nowoczesna i dostępna- mówił Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego – Od wieków nasze Pomorze Zachodnie stało na dwóch nogach. Z jednej strony na naszych naturalnych zasobach – polach, lasach i ich eksploatacji, a z drugiej strony opiera się na gospodarce morskiej. Widzimy ze osoby z pasją i ambicjami potrafią wykorzystać nasz zchodniopomorski potencjał, a w tym miejscu udało się połączyć oba te potencjały. Niech ta firma się rozwija, daje pracę, być może coraz więcej tej pracy na co głęboko liczymy, niech daje również zyski biznesowe tym, którzy z tak wielką pasją podeszli do realizacji tematu Cieszę się że Polska poprzez Pomorze Zachodnie, dołącza o światowych liderów w aqakulturze.

Po oficjalnej części otwarcia, przybyli goście zwiedzili zakład, z którego pierwszej partii ryb można spodziewać się w początkach przyszłego roku, bowiem pełen cykl produkcyjny, przechodzący od ikry po osobnika dorosłego trwa 85 tygodni.

mak –