„Gdyby wszyscy mieli po cztery jabłka
gdyby wszyscy byli silni jak konie
gdyby wszyscy byli jednakowo bezbronni w miłości
gdyby każdy miał to samo
nikt nikomu nie byłby potrzebny”

Wigilia poprzedzająca „Noc Betlejemską” – „Noc Szczęśliwego Rozwiązania” to czas magiczny. Wielki poeta ksiądz Jan Twardowski, „tak jak opłatkiem chce dzielić się wierszami”, bo „można w nich wyrazić coś dobrego i serdecznego… a na dramat spojrzeć z uśmiechem” i „odnaleźć wrażliwość na (…) cierpiących”. Cierpienie niejedno ma imię. Dla jednych jest to samotność, dla innych choroba, bezdomność czy codzienne zmaganie się z niedostatkiem, często niezawinionym – „tylko Boże kochany co zrobić z rozpaczą / co stale chodzi tylko od siebie do siebie”.
„Potem milczenie większe niż żal”, bo „za wcześnie za późno nie w porę / nacisnął dzwonek dzwonek był nieczynny”.

A przecież przy każdym wigilijnym stole powinno znaleźć się miejsce dla niespodziewanego strudzonego wędrowca, gościa… Wtedy dopiero strojna choinka, sianko pod śnieżnobiałym obrusem, opłatek, zapach karpia nadaje sens radosnej Nowinie wyśpiewanej kolędami, wypowiedzianej szczerymi życzeniami.

Publiczne Gimnazjum w Trzebiatowie na tegoroczną Wieczerzę Wigilijną zaprasza m. in. Tych, na których cierpienie wycisnęło swoiste, czasem wstydliwe piętno. Dyrekcja i Grono Pedagogiczne zwracają się do WSZYSTKICH LUDZI WIELKIEGO SERCA z serdeczną prośbą o życzliwość i wsparcie w różnorodnej formie naszej intencji. „To co masz i to czego nie masz / nawet to czego nie masz komu dać / zawsze jest komuś potrzebne”. Każdego, kto mógłby i chciałby sprawić, żeby ten wigilijny stół był bardziej obfity, prosimy o kontakt telefoniczny lub bezpośredni w sekretariacie szkoły (tel. 91 3872518).

„Nie ma dwóch światów / jest jeden / niebo chodzi po ziemi / ziemia chodzi po niebie (…) miłość stamtąd i stąd”. Czasem nam się wydaje, że jeszcze mamy czas, żeby odnaleźć wrażliwość na innych cierpiących. Tylko, że „zegarek stary racjonalista / nie ogląda się na wieczność” a „Łza czeka już w kolejce / za innymi łzami”. To nic, że „nie jest wszystko białe albo czarne”. To nic, że „jesteśmy na złość stale w kratkę”… Niech więc w „Noc Betlejemską”, „Noc Szczęśliwego Rozwiązania”„anioł podrze każdy dramat”.

Z wyrazami szacunku Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Publicznego Gimnazjum

Materiał sponsorowany