Punktualnie o godzinie 8.41 na terenie gminy Trzebiatów uruchomione zostały syreny alarmowe, w celu uhonorowanie ofiar katastrofy smoleńskiej. Przy tablicy upamiętniającej Stanisława „Nałęcza” Komornickiego poszczególne delegacje złożyły kwiaty, a o godzinie 11.00 rozpoczął się I Bieg Nałęczowski.

Delegacje władz samorządowych, wojska, stowarzyszeń i szkół, punktualnie o godzinie 8.41 złożyły kwiaty przy tablicy upamiętniającej honorowego mieszkańca Trzebiatowa generała Stanisława „Nałęcza” Komornickiego, który wraz 95 innymi osobami, w tym Lechem Kaczyńskim, Prezydentem RP, zginął w czasie katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 r. – Dzisiaj pamiętamy o wszystkich ofiarach katastrofy smoleńskiej, ale w sposób szczególny wspominamy honorowego obywatela Trzebiatowa, patrona naszej grupy rekonstrukcji historycznej – generała Stanisława „Nałęcza” Komornickiego. To właśnie z myślą o nim zorganizowaliśmy bieg, którego trasa prowadziła z Włodarki do Trzebiatowa – powiedział Jerzy Nowak, szef GRH „Nałęcz”. – Dlaczego bieg rozpoczął się właśnie we Włodarce? A to dlatego, że w tej miejscowości nasz patron przebywał w szpitalu. Trafił tam, kiedy został ranny w czasie walk o Kołobrzeg – dodał Nowak. W inauguracyjnym Biegu Nałęczowskim pierwsze miejsce zajął Marcin Czerniewski, który na mecie zameldował się przed Robertem Grabsztunowiczem i Adamem Fido. Wśród pań najszybciej na linię mety przybiegła Alicja Maciulewicz. W marszu z kijkami najlepiej poradziła sobie Aneta Kanczurska. Najmłodszym uczestnikiem Biegu Nałęcza była Alicja Gibzińska, a najstarszym Franciszek Maciejuk. Organizatorzy przyznali jeszcze dwie nagrody specjalne – najbardziej wyróżniającym się uczestnikiem biegu został Jacek Kabata, który trasę z Włodarki do Trzebiatowa pokonał ubrany w mundur. Najbardziej wytrwałym biegaczem został uznany Jakub Kowal.