Minął ponad miesiąc od ostatniego wyjazdu uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gryficach  do Włoch w ramach projektu Erasmus+. Emocje już opadły, jednak wielkimi krokami zbliża się kolejna mobilność, tym razem do słonecznej Hiszpanii, a dokładniej Huelvy. To miasto położone w południowo – zachodniej części Hiszpanii, nieopodal słynnej Sewilli.

Jest to wspaniała okazja dla uczniów, aby mogl poznać bioróżnorodność regionu oraz kulturę i tradycję tego popularnego wśród Polaków kraju. Aktualna mobilność cieszyła się tak dużym zainteresowaniem wśród społeczności szkolnej, że liczba chętnych do tego wyjazdu przekroczyła ilość formularzy przygotowanych przez szkolną komisję projektu. Po zakończeniu pierwszego etapu rekrutacji, poznaliśmy piętnastkę uczniów, którzy zostali zakwalifikowani do rozmowy mającej na celu sprawdzenie poziomu komunikacji w języku angielskim. Po zakończeniu drugiego etapu nastał moment oczekiwania na wyniki. I w taki oto sposób już 2 marca Komisja Rekrutacyjna ogłosiła listę osób, które będą reprezentowały liceum z Gryfic w nadchodzącej wymianie. Są to: Bartosz Ronkowski (kl. IIf), Dawid Gajewski (kl. IIb), Julia Trzebińska (kl. IIf), Kaja Karczewska (kl. IIf) Magdalena Urban (kl. If), Nikola Terka (k. IId) Paula Szatkowska (kl. IId). Wraz z młodzieżą, jako opiekunowie, pojadą: Pani Natalia Lis oraz Pan Maciej Tuźnik.

Tuż po ogłoszeniu wyników rekrutacji nastał czas intensywnych przygotowań. Pierwszy tydzień marca  był to okres, w którym uczniowie uczestniczyli w spotkaniach,  mających na celu zapoznanie ich ze szczegółami mobilności oraz przydzielenie odpowiednich zadań, które muszą zostać zrealizowane do czasu wyjazdu. Pod względem językowym, zajęcia prowadzi Pan Maciej Tuźnik. Uczniowie poznają specjalistyczne słownictwo związane z tematyką projektu oraz dowiadują się, jak postępować w sytuacjach życia codziennego. Grafik działań przewiduje również zajęcia obejmujące wiedzę o kulturze regionu, w którym znajduje się szkoła partneraska. Warsztaty poprowadzi Pani Anna Staliś, która dokłada wszelkich starań, aby uczniowie wyjechali do Hiszpanii świadomi uwarunkowań kulturalnych i społecznych. Dodatkowo psycholog Pani Agata Żurawik-Jankowska zapozna uczniów z metodami radzenia sobie ze stresem związanym z tzw. „szokiem kulturowym”. Jednak najważniejszy ze wszystkich warsztatów to blok zajęć poświęconych tematyce bioróżnorodności. Wszelkie aspekty z tym związane zostaną wyjaśnione podczas spotkań z panią Aleksandrą Bierską. Głównym celem zebrań będzie przygotowanie prezentacji dotyczącej ochrony zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Uczestnicy mają przed sobą ogrom pracy związanej z przygotowaniami niezbędnych  do wyjazdu materiałów. Zostaną one bowiem wykorzystane podczas sesji popularno – naukowej, która odbędzie się  u naszych przyjaciół z Hiszpanii. Na miejscu zaplanowane są również warsztaty w Narodowym Parku Donana, wykład na Uniwersytecie w Huelvie, Wycieczka do Chemical Industry Area oraz wiele innych atrakcji.