Ostrzegamy naszych Czytelników przed bardzo niebezpieczną rośliną, jaką jest Barszcz Sosnowskiego. Kontakt z nią może być niebezpieczny dla zdrowia i życia ludzi, gdyż zawiera ona silne związki toksyczne.

Po zetknięciu się ze skórą w słoneczny dzień, mogą wystąpić podrażnienia, a nawet rany. Powstają one nie w momencie kontaktu, ale kilkadziesiąt minut później. Sprawa tylko z pozoru może wydać się błaha. Gatunek powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Barszcz Sosnowskiego objęty jest prawnym zakazem hodowli, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski.

Barszcz Sosnowskiego nie bez powodów nazywany jest „zemstą Stalina”. Roślina pochodzi z Kaukazu, została sprowadzona niedługo przed śmiercią dyktatora. W przeszłości w byłych krajach Związku Radzieckiego prowadzono uprawy Barszczu Sosnowskiego, traktowano go jako roślinę pastewną. Później uprawy te porzucano, gdyż były kłopoty ze zbiorem, właśnie ze względu na jej właściwości. Ponadto okazało się, że nie sprawdza się ona jako pasza dla zwierząt. Barszcz Sosnowskiego jednak bardzo szybko rozprzestrzeniał się samoistnie. Jako dar radzieckich uczonych z Wszechzwiązkowego Instytutu Uprawy Roślin w Leningradzie dorasta zaledwie do 1,5 metra wysokości. W Polsce jednak warunki są dla niego tak sprzyjające, że osiąga nawet 4,5 metra wysokości. Zakwita on i owocuje w drugim, trzecim roku lub później, a po wydaniu nasion najczęściej ginie. Jedna roślina produkuje nawet do 40 tys. nasion. Natomiast nasiona z 1 hektara plantacji wystarczą do obsiania następnych 100-200 hektarów, a siłę do kiełkowania zachowują przez 4 i więcej lat.