W poniedziałek 31 sierpnia poznamy nazwisko nowego „sternika” Zarządu Budynków Komunalnych w Trzebiatowie. Kim będzie osoba, która na samym początku swojego urzędowania będzie musiała poradzić sobie z wieloma kłopotami jakie towarzyszą Spółce?

6 lipca ogłoszony został Konkurs na stanowisko Prezesa Zarządu – Dyrektora Zarządu Budynków Komunalnych „Trzebiatów”. W poniedziałek 31 sierpnia mamy poznać jego wyniki, a tym samym poznamy nazwisko nowego Prezesa. O tym, że Zarząd przeżywa trudne chwile może świadczyć fakt, że na minionej sesji Rady Miejskiej w Trzebiatowie, która odbyła się 27 sierpnia, Rajcy dyskutowali nad obecną sytuacją ZBK-u oraz o tym co konieczne trzeba zrobić aby było lepiej. Obecnie na liście oczekujących na mieszkania widnieją 204 rodziny. Zdaniem Radnych trudna sytuacja nie jest odosobnionym przypadkiem w skali całego kraju, a poprawa sytuacji upatrywana jest w powołaniu nowego Prezesa, który ma naprawić politykę mieszkalną w gminie Trzebiatów. – Liczba pozyskiwanych nowych mieszkań jest niewielka, a liczba rodzin starających się o przydział lokalu coraz większa(…) Ważna jest polityka budowlano – mieszkaniowa, która według burmistrza wiąże się ze zmianą prezesa ZBK. Jeśli chodzi o strategię mieszkaniową w naszej gminie będzie również budowana z nowym prezesem. Jednym z priorytetów burmistrza Trzebiatowa jest uzdrowienie sytuacji Zarządu Budynków Komunalnych w naszej Gminie. Po drugie, wykreowanie nowego Zarządu, który przedstawi nam możliwości aplikowania po środki unijne, ponieważ my jako Gmina nie jesteśmy w stanie tego zrobić – zaznaczył Jan Kaniewicz w imieniu Komisji Spraw Społecznych, która pochyliła się nad tym problemem. Zdaniem Radnych jednym z problemów, który ma wpływ na sytuację finansową ZBK, jest zasób mieszkaniowy z Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, gdzie z jednej strony Gmina posiada mieszkania, a z drugiej zaś Gmina ponosi duże koszty, ponieważ naliczane czynsze, są wyższe od obowiązujących w Gminie, a różnice pokrywa Zarząd Budynków Komunalnych. Obecnie wynajmowanych jest 37 lokali mieszkalnych od WAM-u. – Brak środków finansowych ogranicza wykonywanie remontów i modernizacji mieszkań komunalnych. Wiele prac wykonywanych jest siłami własnymi oraz z minimalnym udziałem firm zewnętrznych. Tak duże zadłużenie ZBK-u jest wynikiem rosnących zobowiązań lokatorów – kontynuował Jan Kaniewicz. W sprawozdaniu Komisji Spraw Społecznych przedstawione zostały również wnioski burmistrza do dalszej pracy wynikające z dyskusji nad omawianym tematem. Po pierwsze należy podjąć działania przyczyniające się do wybudowania nowych mieszkań ze względu na wysokie koszty wynajmowania mieszkań od WAM. Po drugie: W najbliższym czasie należy dokonać analizy uchwały dotyczącej sprzedaży mieszkań pod kontem wprowadzania nowych kryteriów sprzedaży oraz nowych ulg dla osób zainteresowanych kupnem mieszkań.
Obecnie gmina Trzebiatów dysponuje 1132 gminnymi lokalami mieszkalnymi, wśród których jest 1070 lokali komunalnych, 61 lokali socjalnych i 1 lokal tymczasowy. 621 lokali mieszkaniowych znajduje się budynkach wspólnot mieszkaniowych w mieście, a 102 lokale w budynkach na wsiach. Reszta tj. 347 lokali mieszkalnych znajduje się w budynkach komunalnych w mieście. Od wielu lat, gmina Trzebiatów wynajmuje 37 lokali mieszkalnych od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. 29 lokali znajduje się w Jarominie, 5 w Mrzeżynie i 3 w Trzebiatowie.