Kopia zabytkowego kartusza, który od ponad stu lat zdobił fronton trzebiatowskiego magistratu, została przed południem zainstalowana w miejsce oryginału. Rzeźbę przedstawiającą herb miasta wykonał Ryszard Leończyk, rzeźbiarz z Trzebiatowa. Zabytek tymczasem trafił na Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, gdzie zostanie gruntowanie przebadany i odrestaurowany.

- Przed czterema laty wykonałem kopię herbu, która stała w mojej pracowni – mówi Ryszard Leończyk, rzeźbiarz z Trzebiatowa. – Kiedy okazało się, że oryginalna płaskorzeźba jest w tak złym stanie, że trzeba poddać ją natychmiast renowacji, poproszono mnie o wykonanie kopii. Wykorzystałem więc pracę, która już istniała, ściągając z niej jednak kolory, które wówczas naniosłem. Pokryłem herb na nowo, bardzo trwałymi farbami i specjalnymi lakierami. Praca nad płaskorzeźbą trwała ponad 2 miesiące – wylicza artysta.

- To bardzo zgrabne wykonanie, choć twórca kierował się pewną dowolnością, jeśli chodzi o wybór kolorystyki. Nie odejmuje to jednak pracy żadnych walorów, zwłaszcza, że oryginalny kartusz także był wielokrotnie przemalowywany, więc musimy podjąć próbę dotarcia do pierwotnej polichromii – wyjaśnia dr Janina Kochanowska, badaczka sztuki pomorskiej, wykładowca akademicki.

Płaskorzeźba  przedstawiająca herb Trzebiatowa powstała w okresie odbudowy i rozbudowy ratusza po zniszczeniach w czasie pożaru  w 1679 r. W 1701 r. zakończona została przypuszczalnie barokowa rozbudowa ratusza, w czasie której wzniesiono wieżę z latarnią, wspartą na murach skrzydła wschodniego. Elewację tego skrzydła ozdobiono wyrzeźbionym w drewnie herbem, zamontowanym w owalnej niszy tympanonu, gdzie przetrwała do dziś. Była przypuszczalnie kilkakrotnie przemalowywana. Dziś wstępnie szacuje się, że płaskorzeźba może mieć jednak niewiele ponad 100 lat.

Historyczny kartusz został wypożyczony w ubiegłym tygodniu do Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, gdzie zostanie wystawiony podczas zbliżającej się wystawy. Następnie trafi do pracowni konserwatorskiej, gdzie poddany zostanie badaniom i gruntownej renowacji.

gryfickie.info