Dzień ten, jak co roku przypada w trzeci czwartek listopada. Pomysł zrodził się w USA, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Światowy Dzień bez Tytoniu, który przypada rokrocznie na dzień 31 maja.
Wyniki największego badania poświęconego paleniu tytoniu w Polsce (GATS) pokazują, że skala palenia tytoniu w Polsce jest ciągle ogromna. Osoby obecnie palące tytoń stanowią 30% (9,8 miliona) dorosłej populacji, w tym 27% (8,7 miliona) to codzienni palacze tytoniu. Codziennie pali co trzeci mężczyzna i co piąta kobieta. Niewielu Polakom udało się rzucić palenie: to jedynie 22% mężczyzn i 11% kobiet. Polacy palą dużo (średnio 17 papierosów dziennie) i długo (średnio 23 lata), co piąty codziennie palący (2 mln) jest silnie uzależniony od nikotyny.
„Rzucanie palenia jest łatwe. Zrobiłem to tysiąc razy” powiedział kiedyś Mark Twain. Aby być bardziej skutecznym w rzucaniu palenia, warto przeczytać:
Jak rzucić?
Wybierz termin zaprzestania palenia tytoniu. Przed tym dniem, pozbądź się wszystkich papierosów, popielniczki, zapalniczki i innych akcesoriów palacza. Nie pozwalaj nikomu palić w domu. Napisz sobie listę powodów, dla których chcesz rzucić palenie i zachowaj ją aby w chwilach zwątpienia móc do niej wrócić i przypomnieć sobie co skłonił Cię do rzucenia palenia.
Porozmawiaj z lekarzem lub pielęgniarką na temat leków, które pomogą Ci rzucić palenie.
Zasięgnij odpowiedniej porady. Możesz zwiększyć swoje szanse na rzucenia palenia na dobre korzystając z profesjonalnej pomocy psychologa. Poradnictwo może dostarczyć praktycznych umiejętności do pokonania uzależnienia od nikotyny, a także wsparcia i zachęty.
Znajdź substytuty palenia. Gdy masz chęć palenia, zrób coś, aby odciągnąć swoje myśli od palenia. Porozmawiaj z przyjacielem, idź na spacer, albo idź do kina, wybierz właściwy sposób dla siebie. Aby zmniejszyć stres wynikający z rzucania palenia zacznij np.: ćwiczyć, medytować, weź gorącą kąpiel lub poczytaj. Spróbuj gumy bez cukru lub cukierków, aby zagłuszyć pragnienie zapalenia. Pij dużo wody. Dodatkowo możesz spróbować zmienić swoje codzienne czynności.
Bądź przygotowany na nawrót choroby. Większość ludzi ma nawroty i znowu zaczyna palić, w ciągu pierwszych trzech miesięcy po rzuceniu. Nie zniechęcaj się, jeśli pojawi się nawrót. Pamiętaj, że wiele osób próbuje rzucić kilka razy przed ostatecznym rzuceniem. Każde kolejne podejście przybliża Cię do ostatecznego rzucenia palenia.