Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryficach informuje, że dzień 7 kwietnia obchodzony jest jako Światowy Dzień Zdrowia. Każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wybiera priorytetowy obszar ważny z punktu widzenia zdrowia publicznego, jako temat przewodni Światowego Dnia Zdrowia. Tegorocznym tematem przewodnim jest CUKRZYCA, a hasło brzmi „Pokonaj cukrzycę”. Według prognoz WHO do 2030r. cukrzyca stanie się 7 najczęściej występującą przyczyną zgonów. Na świecie na tą chorobę cierpi niemal 350 mln ludzi. W 2012r. cukrzyca była bezpośrednią przyczyną 1,5 mln zgonów na świecie, z których 80% miało miejsce w państwach o niskich i średnich dochodach.
Co warto wiedzieć na temat cukrzycy?
Cukrzyca – jest to grupa chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem glukozy we krwi, co wynika z zaburzeń w produkcji insuliny lub jej nieprawidłowym działaniu.
Rozróżniamy dwa główne typy choroby:
osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 na ogół nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji, chorzy na cukrzycę typu 2, którzy stanowią około 90% wszystkich przypadków zachorowań najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystać. Osoby chore na cukrzycę typu 2 na ogół mają nadwagę i prowadzą siedzący tryb życia. Wykrywanie cukrzycy – wystarczy regularnie wykonywać profilaktyczne badania w kierunku cukrzycy, aby rozpoznać zaburzenia tolerancji węglowodanów, lub też w celu zdiagnozowania i monitorowania leczenia cukrzycy. Badaniu takiemu powinny się poddawać osoby, które mają nadwagę lub są otyłe, nie są aktywne fizycznie, mają w rodzinie osoby chorujące na cukrzycę, a także ci, u których wcześniej stwierdzono nieprawidłową tolerancję glukozy.
Poziom cukru we krwi: wyniki, według kryteriów opracowanych przez zespół badaczy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego:
– prawidłowa glikemia na czczo mieści się w granicach 70-99 mg/dl (3,9 – 5,5 mmol/l)
– nieprawidłową glikemię na czczo rozpoznaje się przy wyniku 100-125 mg/dl
(5,6 – 6,9 mmol/l).
Jeżeli wynik jest prawidłowy, można się cieszyć z dobrego zdrowia. Podwyższone stężenie glukozy we krwi nie musi oznaczać, że chorujemy na cukrzycę, ale wymaga dalszego diagnozowania, zwłaszcza wtedy, gdy mamy nadwagę lub jesteśmy otyli, nie uprawiamy żadnego sportu i nie gimnastykujemy się, mamy nadciśnienie tętnicze, nasi krewni chorowali lub chorują na cukrzycę.