Komu potrzebna jest obwodnica, który z wariantów jej budowy będzie najlepszy dla miasta i jakie są szanse, by ponownie inwestycję wpisać na listę przedsięwzięć priorytetowych dla województwa – gryfickie.info rozmawia z Zygmuntem Dziewguciem, radnym Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.
Po publikacji na portalu społecznościowym informacji o budowie obwodnicy dla Gryfic wywołał Pan dyskusję. Dlaczego Gryficom potrzebna jest obwodnica?
Bo to jest temat wałkujący się od lat, nawet od kilkudziesięciu lat. Gryfice to miasto, a przynajmniej jego centrum, ma w dużej mierze zabytkowy, historycznie ukształtowany układ, także komunikacyjny. Poza tym zbiegają się tu trzy drogi wojewódzkie (nr 105 Świerzno – Gryfice – Brojce – Rzesznikowo, nr 109 Mrzeżyno – Trzebiatów – Gryfice – Płoty i nr 110 Lędzin – Cerkwica – Gryfice), a także linia kolejowa nr 402 Koszalin – Goleniów – Szczecin.
Największa koncentracja ruchu drogowego występuje w centrum Gryfic, w tym przede wszystkim na ul. Kościuszki. Wykonany w 2010 roku generalny pomiar ruchu drogowego (GPR) na istniejącej sieci dróg wojewódzkich wykazał, że na przejściu przez Gryfice w ciągu ul. Kościuszki przez dobę przejeżdżało średnio 9674 pojazdów samochodowych – przy średniorocznym ruchu na sieci dróg województwa zachodniopomorskiego wynoszącym 2358 pojazdów samochodowych/ dobę. Z prostego rachunku wynika, ze w Gryficach ruch był 4,1 razy większy niż średnie obciążenie na sieci dróg wojewódzkich naszego województwa. Podkreślić należy ponadto, że w ciągu minionych 5 lat ruch samochodowy w Gryficach zwiększył się o 50%, a w ciągu dziesięciu lat zwiększył się przeszło dwukrotnie (2000 r. – 4703 pojazdów/dobę). Jeżeli ta tendencja nadal będzie się utrzymywać, to za parę lat przejazd pojazdów samochodowych przez centrum miasta będzie bardzo utrudniony i niebezpieczny. Zatem o konieczności budowy drogowego obejścia miasta zdecydowanej większości mieszkańców Gryfic przekonywać nie potrzeba.
Statystyka ruchu w Gryficach w 2010 roku na ulicy Kościuszki
- samochody osobowe, mikrobusy 8522 poj. sam./dobę – 88,09% udziału w ruchu
- lekkie samochody ciężarowe (dostawcze) 484 poj. sam./dobę – 5,00% udziału w ruchu
- samochody ciężarowe bez przyczep 174 poj. sam./dobę – 1,80% udziału w ruchu
- samochody ciężarowe z przyczepą 223 poj. sam./dobę – 2,31% udziału w ruchu
- autobusy 126 poj. sam./dobę – 1,30% udziału w ruchu
- ciągniki rolnicze 29 poj. sam./dobę – 0,30% udziału w ruchu
- motocykle 116 poj. sam./dobę – 1,20% udziału w ruchu
Ale jednak nieprzekonanych nie brakuje?
Dla niewielkiej części mieszkańców „zaangażowanych inaczej” budowa obwodnicy budzi emocje związane z jej przebiegiem, a dla wyznawców „teorii spiskowych” stanowi poszukiwanie odpowiedzi na pytania: komu na budowie najbardziej zależy i kto na tym zrobi największy interes? Wyjaśnić natomiast potrzeba, że obwodnica to droga prowadząca wokół miasta, dzielnicy, centrum lub śródmieścia, umożliwiająca pojazdom ominięcie pewnego obszaru miejskiego i odciążenie jego ulic z tranzytowego ruchu międzymiastowego, międzydzielnicowego lub międzyosiedlowego. Gryfice z uwagi na liczbę mieszkańców, a także z uwagi na swój historyczny i zabytkowy układ przestrzenny, nie mogą budować obwodnicy drogowej omijającej ścisłe centrum miasta. Budowa obwodnicy poza miejskiej jest możliwa, lecz poza wyprowadzeniem z miasta dalekobieżnego ruchu tranzytowego generowanego przez drogi wojewódzkie, nie przynosi miastu żadnych innych korzyści. Obwodnica miasta Gryfice winna być typu miejskiego (i taki typ jest przewidywany w obowiązującym Studium Rozwoju Gryfic). Musi wyprowadzić ruch tranzytowy z miasta, ale jednocześnie ruch winien „ocierać się” o miasto stając się jednym z czynników rozwojowych miasta. Obejście winno przebiegać obrzeżami miasta, ale jednocześnie w dość dużej bliskości jego centrum, stając się jednym z istotnych czynników miastotwórczych. Powinno zdecydowanie wpłynąć na zmianę istniejącego układu drogowego w celu radykalnego polepszenia bezpieczeństwa ruchu drogowego w mieście.
Bezpieczeństwo to jednak niejedyny argument?
- Tak! Budowa obwodnicy w rozważanym obecnie przebiegu przyczyni się do wygenerowania terenów rozwojowych w obrębie planowanej obwodnicy, utworzy drugą na terenie miasta przeprawę mostową, która jest niezwykle ważną dla rozwoju i zmiany układu komunikacyjnego miasta, stworzy „nową jakość” bezpieczeństwa funkcjonowania szpitala w mieście i bezpieczeństwa jego pacjentów, przede wszystkim wpłynie na zmianę układu komunikacyjnego miasta Gryfice, radykalnie polepszając bezpieczeństwo ruchu drogowego w mieście, poprawiając jakość życia, komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańców. Truizmem jest ustawiczne powtarzanie, że o atrakcyjności rozwojowej miasta decyduje jego swobodne i bezpieczne skomunikowanie z siecią dróg wojewódzkich i krajowych – w konsekwencji z siecią dróg europejskich – a przede wszystkim czas dojazdu (czas osiągnięcia celu).
Rozróżniamy następujące rodzaje obwodnic:
- śródmiejskie – omijające ścisłe centrum miasta,
- miejskie – przechodzące obrzeżami miasta i służące do sprawnego ruchu międzydzielnicowego i aglomeracyjnego,
- poza miejskie – przechodzące poza miejską aglomeracją i służące do tranzytu dalekobieżnego
W jaki większy układ komunikacyjny wpisze się planowana obwodnica?
Obecnie proponuje się budowę obejścia Gryfic w ciągu drogi wojewódzkiej nr 105 Świerzno – Rzesznikowo z uwagi na przewidywaną zmianę znaczenia tej drogi w układzie komunikacyjnym województwa i regionu po zrealizowaniu drogi krajowej S 6 po nowym śladzie na odcinku Płoty – Kołobrzeg. Droga krajowa S 6 z drogą wojewódzką 105 wygeneruje węzeł drogowy pomiędzy Brojcami a Kiełpinem (węzeł Kiełpino), a więc Gryfice uzyskają dodatkowe ważne skomunikowanie w regionie (ze wszystkimi dalszymi konsekwencjami). Droga nr 6 relacji Kołbaskowo – Szczecin – Goleniów – Kołobrzeg – Koszalin – Słupsk – Gdańsk – Łęgowo stanowi część międzynarodowej trasy E 28 łączącej Niemcy, Polskę, Rosję, Litwę i Białoruś a także część Via Hanseatici – trasy łączącej miasta południowego Bałtyku, w znacznej mierze pokrywającej się z E 28. Przebudowa drogi krajowej nr 6 przy jednoczesnym podwyższeniu jej parametrów technicznych do klasy S6 na terenie naszego województwa obecnie się rozpoczyna – planowane przez GDDKiA zakończenie inwestycji w roku 2018. Istnieje, zatem konieczność, oprócz budowy obejścia drogowego miasta Gryfice w ciągu drogi wojewódzkiej 105, również konieczność modernizacji drogi wojewódzkiej nr 105, co najmniej na odcinku Gryfice – Rzesznikowo.
Kto poniesie koszty budowy obwodnicy i jaki powinien być udział w inwestycji samego miasta?
Budowa obejścia drogowego miasta jest z reguły inwestycją dość kosztowną. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że miasta Gryfice ze względów finansowych nie stać na budowę obejścia drogowego w proponowanym układzie. Miasto może i powinno natomiast „łamać wszelkie przeszkody i bariery” dla budowy obwodnicy, powinno tworzyć sprzyjające warunki dla realizacji tej inwestycji przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie.
Realizacja inwestycji przez ZZDW w Koszalinie, również ze względów finansowych, odbywać się będzie etapowo. Ustalić, zatem należy, który odcinek obwodnicy należy realizować w pierwszej, który w drugiej a który w następnej kolejności, aby realizacja każdego z tych etapów przynosiła miastu najszybsze i wymierne korzyści. Odpowiedzieć również trzeba na pytanie czy potrzebna jest realizacja obwodnicy miasta Gryfice pomiędzy ul. Starogrodzką a Kamieńską? Odpowiedź jest jednoznaczna – zdecydowanie tak. Zdecydowanie tak, ale nie w pierwszej kolejności, lecz w etapie końcowym realizacji obwodnicy drogowej miasta Gryfice. Realizacji, bowiem obwodnicy pomiędzy ul. Starogrodzką a ul. Kamieńską w pierwszej kolejności, poza przeniesieniem ruchu tranzytowego z ul. Starogrodzkiej na ul. Kamieńską, nie zmieni niczego w układzie komunikacyjnym centrum miasta, w tym w poprawie bezpieczeństwa ruchu na ul. Kościuszki. Życzmy sobie również, aby budowa obejścia drogowego miasta Gryfice przyczyniła się do jego rozwoju, a na budowie obejścia interes zrobili wszyscy mieszkańcy naszego miasta.
Istnieje, zatem konieczność, oprócz budowy obejścia drogowego miasta Gryfice w ciągu drogi wojewódzkiej 105, również konieczność modernizacji drogi wojewódzkiej nr 105, co najmniej na odcinku Gryfice – Rzesznikowo. Potrzebna jest budowa nowego mostu w Gryficach.
To, co na obwodnicy skorzysta Dziewguć?
Jak zostanie wybudowana obwodnica będę się cieszył tak jak każdy mieszkaniec. O ile Pan Bóg nie ma dla mnie innych planów, bo obawiam się, że po ostatnich straconych czterech latach na awantury polityczne w mieście zabiegi o ponowne jej wpisanie na listę inwestycji ważnych dla województwa zajmą trochę czasu. Wiele osób podnosi zarzut, że obwodnica ma biec koło PKS Gryfice, którym zarządzam, ale po pierwsze dokładny plan jej jeszcze nie jest wytyczany, po drugie etap, który będzie przebiegał przy Starogrodzkiej i Trzygłowskiej jest uznawany za ostatni do wybudowania według specjalistów. Tak, więc patrząc na przykład Trzebiatowa trochę wody upłynie w Redze za nim obwodnica będzie wokół Gryfic.
15 komentarzy
Obywatel mówi:
Budujesz, budujesz a jeśli niech nie to niech nie przechodzi koło Pana biznesu tylko niech to taka będzie prawdziwa obwodnica a nie taka cudowanka udawanka obwodnica na niby co tylko ma koło stacji paliw i motelu przechodzić. Jakby obwodnica omijała te Pana biznesy to zobaczymy czy będzie Pan taki za obwodnicą? Trzeba dać odpocząć mieszkańcom ulic Starogrodzkiej i Kamieńskiej. Ale mogę pisać a pewnie i tak wielkie pieniądze wygrają a nie mieszkańcy.
der mówi:
Jak wybuduje się obwodnicę to wreszcie Gryfice stracą wiejski klimat – zatłoczone brukowane uliczki przestaną być utrapieniem przejeżdżających turystów.
widz mówi:
A w Trzebiatowie to były już dożynki ??
teżobywatel mówi:
Wszystkie miasta z obwodnicami umierają…
Jan mówi:
Radny Dziewguć lubi fantazjować. Nikt w województwie w obliczu budowy S-6 nie będzie sobie zawracał głowy obwodnicą jakiegoś zapyziałego miasteczka. Nie trzeba było wydawać pozwoleń na budowę w śladzie projektowanego przed laty przebiegu obwodnicy. Teraz zaczyna się śpiewka o moście,bo dawny przebieg uratowałaby tylko estakada.Radny Dziewguć z Chłopami niech poprzestanie wyborczo na zabiegach o REMONT UL. WAŁOWEJ. SKROMNIEJ I REALNIEJ.
Łukasz mówi:
JANIE: a co ma budowa s6 do obwodnicy Gryfic? to są dwie zupełnie inne instytucje. masz rację Dziewguć powinien wspomóc remont Wałowej.
i tyle mówi:
Zacznijmy od tego że pan Dziewguć w ogóle nie buduje żadnej obwodnicy i nigdy nie będzie budował. On zaledwie lobbuje za tym pomysłem, lansując się przy tej okazji jako zbawca Gryfic.
Anonim mówi:
pierdoły co to za o0bwodnica Szkoda kasy Stawiajmy na mlodszych a nie na gośći blisko 70 letnich
Ala mówi:
Zbawcą Gryfic jest Kazimierz Wielki a z jego fontanny tryska uzdrawiająca woda – to cudowne źródło Kazimierza Wielkiego.
Tatarczuk mówi:
Remont ulicy Wałowej to zadanie dla starosty , bo to ulica powiatowa a widać że u nas tylko ulice powiatowe nie sa remontowane, widać że kasa potrzebna jest na inne cele.
Krzysiek mówi:
Zanim powstanie TA obwodnica trzeba myśleć , co zrobić z rozjeżdżonym centrum NASZEGO MIASTECZKA – może koło Hosso zbudować jeszcze jedną galerię ? Pewnie to będzie samospełniająca się przepowiednia / prognoza / – wszak naprzeciwko powstał już nowy supermarket . Może trzeba wysiedlić mieszkańców okolicznych bloków , a na ich miejscu zrobić parkingi ? Może trzeba wyburzyć prezydium , a na jego miejscu wybudować małą obwodnicę : z ul. WP tunelem przez Regę do parku i wyprowadzić ją pod Li.. i Bied… na stadion Sparty ,a tam stworzyć rondo i wyprowadzić ruch na osiedle xxx prl -u ? I będzie pięknie !
Julian mówi:
Sać robi ulice na złość Matusewiczowi – prawda jest taka że powiat ma guzik do gadania w sprawach remontów ulic co województwo zleci to muszą się tylko dokładać – a to że Sać się chwali drogami a co ma zrobić. Jak podchodzi do swoich obowiązków najlepiej świadczy podejście do Kontraktu Samorządowego – trzy gminy złożyły wniosek w nakazanym terminie a on zaskoczył dopiero po ponad miesiącu. A z tego Kontraktu będą pieniądze dla benefiicjentów i dzięki Szczygłowi łapią się na to Gryfice. Tak działa Starosta i Rada Powiatu – zadać im konkretne pytanie i od razu „pytania na piśmie” Na promocję powiat (Sać) wydaje 2000000 zł – po co kiiedy najgłośniej było o powiecie wtedy gdy Starosta powiedział że nasze kobiety lubią turystów, są aktyne i stąd jest duży przyrost naturalnu. Ot i Cały Pan Kazimierz.
Roman Ł mówi:
Oooo Taaak Kazimierz Wielki jest zaprawdę Wielki zwłaszcza w fartuchu z autografem i nożem w ręku.
Gryf mówi:
PSL – czyli Poobsadzaj Swoich Ludzi. Partia nepotyzmu, od lat żerująca na swojej tzw. „zdolności koalicyjnej”, za stołki bratająca się z każdym. Mogą być lewicowi, prawicowi, centrowi – poprą i faszystów aby tylko zięć, stryj, córka, synowa czy teść dostali w zamian stołek przy aktualnej władzy. Jak się Pawlaka kilka lat temu zapytali, kto wygra wybory to z tym swoim głupawym uśmieszkiem odpowiedział wprost „nasz koalicjant”. Tak w istocie wygląda cały ten bajzel pod nazwą PSL, Witos się w grobie przewraca jak widzi, jakie cwaniaki się dziś powołują na jego dorobek. Wskażcie mi choć jednego PSL-owca, który idzie do władzy z troski o państwo a nie o swoją rodzinkę. Kłopotek, który gra tam pierwszego buntownika? Jego brat pracuje razem z synem Żelichowskiego w spółce Elewarr jako specjalista ds. kontraktacji za 7,5 tys. miesięcznie, nie mając żadnego przygotowania (średnie zawodowe – kolejarz). Cały PSL to jedna wielka rodzina – niestety, ta na wzór rodu Corleone. Trzeba być wyjątkowo głupim, żeby się tyle lat nabierać na ich gładkie gadki. To zwykłe pasożyty.
JOLKA mówi:
przy obwodnicy pieniążki pojadą z ominięciem gryfic nad morze.takie to biznesmeny.chyba? ,,,,że zarobi się na samej budowie.A co z tym nowym domem opieki w lesie?inwestycja na miliony błogosławieństwo starosty sacia i jak wróble ćwierkają tylko do wyborów,a potem koniec-ludzie na bruk.takie to inwestycje promują niektórzy drobni politycy.budynki stoją tak jak biura po byłym noe,których bank nie może sprzedać.jakoś ten nasz ukochany śłońce Gryfic nabiera wody w usta chyba,że nie ma czasu bo za nasze podatki w godzinach pracy gra w golfa,ping ponga,albo organizuje przedwyborcze mamienie naiwnych.pora chyba na normalność i mam nadzieję,że ludzie nie dadzą się oczarować obiadkami,wódeczką na gryfarenie,nalewkami wyborczymi.strach się bać jak się czyta hasło razem zrobimy jeszcze więcej.to dopiero mogą być jaja.daj Bóg ,aby cała jego lista wyborcza była Titanicem politycznym.pora na normalność i normalnych ludzi w powiatowej polityce.