1 października 1995 r. powołany do życia został Warsztat Terapii Zajęciowej w Trzebiatowie, działający w ramach Polskiego Stowarzyszenia na Recz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Z tej okazji, w hali Mrzeżyńskiego Centrum Sportu, 1 października, odbyły się uroczystości rocznicowe, połączone z XIII edycją festiwalu piosenki osób niepełnosprawnych „O Złoty Klucz”.

– Dokładnie 1 października 1995 r. próg nowo otwartej placówki przekroczyli pierwsi uczestnicy Warsztatów. Podobnie jak dzisiaj było wtedy 5 pracowni, ale wyposażenie było bardzo ubogie – wspomina Dorota Barańska kierownik WTZ w Trzebiatowie, która dodaje, że np. pracownia artystyczna w tamtym czasie wyposażona była na poziomie przedszkolnym. W wyniku wieloletniej pracy terapeutycznej dobrane zostały odpowiednie metody pracy i współpracy. – Obecnie prace naszych podopiecznych mają bardzo wysokie oceny pod względem artystycznym i społecznym. Uczestnicy Warsztatu potrafią radzić sobie w społeczeństwie. Z roku na rok, dzięki wyszkolonej kadrze, nasza współpraca odbywa się na bardzo wysokim poziomie – dodaje.

– Przez te 20 lat zmieniło się bardzo dużo. Szczere podziękowania kieruję w stronę kadry WTZ w Trzebiatowie, którzy umieli ukierunkować nie tylko podopiecznych, ale przede wszystkim nas rodziców – powiedziała Halina Aleńkuć, przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na Recz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Trzebiatowie. – Właściwie, to my potrzebowaliśmy pomocy i wsparcia żeby pomóc naszym dzieciom. Obecnie świetnie się uzupełniamy i bardzo za to dziękuję – dodała.
Oprócz uroczystości jubileuszowych w hali Mrzeżyńskiego Centrum Sportu odbyła się już XIII edycja festiwalu piosenki osób niepełnosprawnych „ O Złoty Klucz”, który jak zaznaczają organizatorzy jest owocem bardzo dobrej współpracy pomiędzy wieloma placówkami w naszym regionie. – Każdego roku dostajemy od wielu uczestników deklarację ich udziału w kolejnej edycji. Cieszy nas to. Czujemy wtedy, że nasza praca przynosi konkretne owoce, a festiwal jest możliwością integracji i przełamania wszelkich barier – podkreśliła Barańska.

– Dzisiejsza uroczystość jest ukłonem w stronę pracowników WTZ. Widzimy, że ich praca nie idzie na marne – zaznaczył Konstanty Tomasz Oświęcimski, poseł na Sejm RP. – Jest to misja, która musi dawać radość, do której trzeba mieć powołanie. Satysfakcja pojawia się wtedy kiedy uczestnicy warsztatów cieszą się z tego co robią – dodał. – Nie możemy o tym zapomnieć w żadnej mierze, że ten Warsztat i ten Odział musi pozostać – zauważył Zdzisław Matusewicz, burmistrz Trzebiatowa. – Ta praca jest za duża żeby w ogóle mógł powstać jakikolwiek znak zapytania – dodał Matusewicz.