Dzień 5 maja każdego roku obchodzony jest jako Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Obchody tego dnia mają charakter integracyjny, stwarzając okazję do spotkania się całej lokalnej społeczności z osobami niepełnosprawnymi, poznanie bogactwa ich możliwości oraz tego, co mają do zaoferowania.
– My, jako osoby niepełnosprawne mamy prawo do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia. W życiu codziennym spotkamy jednak wiele trudności w korzystaniu z tych praw – powiedziała Magdalena Aleńkuć uczestniczka WTZ w Trzebiatowie w słowach skierowanych do Zdzisława Matusewicza burmistrza Trzebiatowa. – Zwracamy się z prośbą do władz miasta i ich mieszkańców o poszanowanie naszej godności, odmienności o zrozumienie i umożliwienie nam aktywnego uczestnictwa w życiu politycznym, społecznym, gospodarczym, kulturalnym. Zwracamy się z prośbą o udzielenie wsparcia umożliwiającego bardziej niezależne funkcjonowanie(…) możliwość rehabilitacji – podkreśliła Magdalena Aleńkuć.
– Dziękuję za to, że przyszliście, dziękuję, że przedstawiacie swoją petycję, którą przyjmuję do realizacji. Jak dużo mamy do zrobienia w naszej „małej Ojczyźnie” wszyscy doskonale wiemy – zwracając się do uczestników pochodu powiedział Zdzisław Matusewicz burmistrz Trzebiatowa. – To, że tak licznie przybyliście razem z naszymi Niepełnosprawnymi jest dowodem tylko i wyłącznie na to, że cała nasza społeczność jak najpełniej popiera wasze zamierzenia, działania i obecność. Życzę wam żebyście byli silni w swojej walce z chorobami, problemami. Życzę tego samego dla waszych rodziców, rodzin. W tym miejscu dziękuję serdecznie za całą pracę Trzebiatowskiemu Kołu Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Urząd i władze Trzebiatowa są do waszej dyspozycji – zaznaczył Zdzisław Matusewicz.
Barwny korowód uczestników marszu, który miał zademonstrować obecność osób niepełnosprawnych w życiu codziennym społeczności lokalnej wyruszył ze stadionu miejskiego w Trzebiatowie kierując się stronę Pałacu nad Młynówką. Kolumnę prowadziła zaprzyjaźniona Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Gryfic pod batuta Krzysztofa Malickiego.
– Dzisiejszy pochód, w którym udział wzięli członkowie tak wielu grup społecznych dał dowód, że osoby niepełnosprawne nie są same i mogą liczyć na wsparcie osób zdrowych. Dziękujemy wszystkim za pomoc, dziękujemy szkołom, placówkom, służbom mundurowym – powiedziała Dorota Barańska kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowych w Trzebiatowie. – Widziałam, że wszystkie osoby niepełnosprawne były dzisiaj bardzo szczęśliwe. Muszę jednak zauważyć i porównać reakcje ludzi, których doświadczaliśmy 20 lat temu. Obecnie młodzież integruje się z osobami niepełnosprawnymi, czego dowodem może być ten marsz. W tak małej miejscowości wszyscy się znają i nie zauważamy żadnych szykan i jest to bardzo miłe – podsumowała Alina Aleńkuć przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym odział w Trzebiatowie.
Prom. Trzebiatów
3 komentarzy
GOŚĆ W TRZEBIATOWIE mówi:
Tylko odważni ludzie stają ramię w ramię z niepełnosprawnymi. Brawo Trzebiatów !!!
ryba mówi:
Bravo
obserwator mówi:
Burmistrz mógł się godnie ubrać , a wygląda jakby przyszedł na grila. Burmistrzu trochę powagi.