Jako pierwsi w powiecie gryfickim, to właśnie mieszkańcy gminy Płoty dziękowali za tegoroczne plony. Gospodarzem uroczystości dożynkowych było sołectwo Słudwia.
Tradycyjne wieńce dożynkowe, które są symbolem obfitości zakończonych właśnie żniw, bogate bochny chleba oraz uginające się od potraw przygotowanych przez zaradne gospodynie stoły – tak właśnie w naszej tradycji maluje się obraz dożynek. Od uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem ks. Jerzego Senderka rozpoczęły się Dożynki 2015 w Słudwii. Następnie kolorowy korowód, w którym pojawiło się aż 12 wieńców dożynkowych, przeszedł na miejscowe boisko gdzie odbyła się druga część uroczystości. – Na całe szczęście tegoroczna susza w naszym regionie nie przyczyniła się do większych szkód. Rolnicy ciężko zapracowali sobie na to dzisiejsze święto i dzięki Bogu i ich ciężkiej pracy u nas nie ma podobnych sytuacji jakie zdarzyły się w innych częściach Polski, gdzie susza dała się mocno we znaki – powiedział Marian Maliński burmistrz Płotów, który zapowiedział, że płotowski magistrat powołał specjalną komisję do szacowania ewentualnych strat w rolnictwie. Praktycznie wszyscy rolnicy podkreślali, że obecny sezon był trudny za sprawą panującej suszy, ale nie można generalizować i narzekać, a w tym szczególnym dniu należy cieszyć się z tego co udało się zrobić. – Mamy za co dziękować Bogu, który obdarzył nas w tym roku pięknymi zbiorami – zaznaczyła Czesława Szydłowska. Było ludowo, kolorowo i smacznie. Jak zapewnili starości tegorocznych dożynek, państwo Elżbieta i Sławomir Bukowiec – Rolnicy gminy Płoty dołożą wszelkich starań, aby w tym roku chleba nikomu nie zabrakło.
– Nasze konkursy cieszą się wielką popularnością. Są to konkursy sprawnościowe, na najlepszą nalewkę, potrawę no i oczywiście na wieniec dożynkowy – zaznaczyła Anna Bucholc dyrektor Miejsko – Gminne Domu Kultury w Płotach – W tym roku przygotowano ich aż 12 i jest to nasz rekord. Komisja ma tak wielki kłopot, aby wybrać ten najpiękniejszy, bo wszystkie są wspaniałe – dodała Anna Bucholc. Wieś Słudwia, która przez ostatnie lata przeszła głęboką metamorfozę, zdaniem włodarza gminy Płoty może być wzorem dla innych. – Myślę, że pomysł aby pierwsze dożynki, które cyklicznie mają odbywać się w sołectwach gminy Płoty, zorganizowane zostały właśnie w Słudwii, był dobry. Myślę, że teraz inni zobaczą, że jeżeli się chce, to wszystko można.