W trakcie V Międzynarodowego Zlotu Star Truck 2015, który 8 sierpnia odbył się na terenie byłego lotniska w Rogowie, oprócz ciężarowych samochodów można było również zapoznać się z historią legendarnego już miejsca, a także zobaczyć stałe ekspozycje muzealne przygotowane przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
– Uczestnicy dopisali, przyjechało mnóstwo samochodów, również z Niemiec – powiedział Mirosław Huryn prezes Fundacji Fort Rogowo. – Dzisiaj odbywają się również dni otwarte naszego muzeum, gdzie odwiedzający mogą posłuchać pogadanek na temat byłego lotniska w Rogowie oraz zapoznać się z ekspozycją muzealną – dodał Huryn.
W czasie tegorocznego zlotu wielką popularnością cieszył się pokaz akrobacji lotniczych pilota Uwe Ziemmermana, który kilkakrotnie zaprezentował ewolucje niemal nad głowami uczestników pikniku. – Chcemy iść w kierunku lotnictwa. Chcemy w przyszłym roku zorganizować Air Show w Rogowie, a także chcemy w najbliższym czasie uruchomić pierwsze lądowisko od 1945 r. w tym miejscu, żeby samoloty mogły lądować i by mogły być kolejną atrakcją.
– Trochę mało sprzętu, ale jest bardzo przyjemnie. Z roku na rok wygląda to ciekawiej. Starają się jakoś podziałać z tak małym nakładem finansowym – powiedział Przemysław, który do Rogowa przyjechał z Częstochowy. – Nie interesuje się specjalnie militariami, ale z synkiem możemy zobaczyć wiele ciekawych rzeczy. Osobiście chciałbym aby to było kontynuowane – podkreślił turysta z Częstochowy.
15 komentarzy
obywatel mówi:
Hej!!! Może wykorzystać Wojsko Polskie z Trzebiatowa celem odzyskania Fortu Rogowo dla Gminy Trzebiatów -za chwilę wylądują nam tam Dorniery czy inne cholery a to mój Dziadek zaślubiał Bałtyk i „wyzwalał” Rogowo z Warszawską Brygadą Kawalerii. Kapitanie Jerzy Nowak (Jurek sorry może Ty już mjr..) do boju -przecież Rogowo …i Fort i Burco i Nagle nad Morzem i wszystko inne to to wałki władzy …. czy tej ..czy innej….Przyjyjcie się organizacji tych imprez : To ewidentny przekręt-Gmina czyli MY!!!!!! mamy z tego Wielkie Gówno (tu niestety przepraszam za słowa) a ktoś kasę trzepie albo buduje sobie nie lądowisko dla wodnosamolotów tylko miękkie lądowanie pod „pupcię ” po utracie stołka…..Jest Nas w Gminie Trzebiatów ok.17300 duszyczek – a tak na serio to ktoś robi w konia 17298-może wreszcie się obudzimy…!
Kapitan mówi:
Do „OBYWATELA”
Nie obrażaj swojego Dziadka i nie pisz bzdur. Chwała mu za to, że brał udział w zdobyciu twierdzy Kolberg.
Nie było takiego oddziału jak: Warszawska Brygada Kawalerii, lecz 1 Samodzielna Brygada Kawalerii. 1 SBK nigdy nie była w na terenie dawnego garnizonu Kamp lecz brała udział w zaślubinach w Deep, obecne Mrzeżyno.
Teren garnizonu Kamp (obecne Rogowo) nie był przez nikogo wyzwalany(zdobywany) – został opuszczony przez niemiecka załogę garnizonu 6-7.03.1945 r.
Co do wyzwalania tych terenów – kto kogo wyzwał? Polscy i radzieccy żołnierze Niemców?
Warto zastanowić się, co klepiemy na klawiaturze.
pasjonat historii mówi:
Panie kapitanie, zajęcie terenu lub miejscowości bez walki (ponieważ np. przeciwnik wycofał się ze względów taktycznych lub innych) jest też jego zdobyciem. Pan jako kapitan (o ile pan nim rzeczywiście jest) powinien to najlepiej wiedzieć, bo to podstawy wiedzy wojskowej. Ma pan natomiast absolutną rację, że o wyzwoleniu tych terenów, które należały przed II WŚ do Niemiec, trudno mówić i jest to nieporozumienie wynikające ze stwierdzeń ukutych na potrzeby propagandy, ale błagam pana, niech pan również nie powtarza idiotycznej retoryki pana burmistrza, którą pochwalił się podczas ostatniej rocznicy zdobycia Trzebiatowa, ponieważ takie podejście ubliża wszystkim tym, którzy brali udział w zdobywaniu nie tylko całego Pomorza Zachodniego, ale i innych części Niemiec. Nie mogę się również zgodzić z panem co do nazwy brygady kawalerii. W marcu 1945r. brygada ta nazywała się już 1 Warszawska Samodzielna Brygada Kawalerii. Tytuł wyróżniający „Warszawska” nadano jej po tym, kiedy jako jedna z pierwszych jednostek wkroczyła w styczniu 1945 r. do Warszawy. Oczywiście był to zabieg typowo propagandowy, ponieważ żadnych większy walk o Warszawę w styczniu 1945r. już nie było. W każdym bądź razie w marcu 1945 r. podczas walk na wale pomorskim i słynnej szarży pod Borujskiem brygada nosiła już wyróżniający tytuł „Warszawska”. Tak więc, proponowałbym trochę skromności, sprawdzenia i zastanowienia, zanim zacznie pan kolejny raz potępia kogoś w czambuł.
KAPITAN mówi:
Dziękuję za zwrócenie uwagi o braku słowa „Warszawska” w nazwie 1 SBK (pośpiech). Chciałem tylko zwrócić uwagę, że jej pododdziały nie były na terenie dzisiejszego Rogowa i nie mogły tego miejsca „wyzwalać”. Słowo „wyzwolenie” i „zdobycie” zawsze kojarzy mi się z użyciem siły. Ale nie będę się sprzeczał – wiele terenów w czasie II wś zostało zajętych bez walki=zdobytych.
Proszę o wyjaśnienie, bo nie bardzo rozumiem: „ale błagam pana, niech pan również nie powtarza idiotycznej retoryki pana burmistrza, którą pochwalił się podczas ostatniej rocznicy zdobycia Trzebiatowa, ponieważ takie podejście ubliża wszystkim tym, którzy brali udział w zdobywaniu nie tylko całego Pomorza „. Nie znam wystąpienia Burmistrza Trzebiatowa, mieszkam ponad 450 km od tego miasta.
P.S. – nazwa Rogowo pojawiła się oficjalnie około 1949 roku
Pasjonat historii mówi:
W marcu br. burmistrz Trzebiatowa stwierdził, że zarówno Trzebiatów, jak i Mrzeżyno czy Rogowo nie zostały zdobyte przez polskich żołnierzy, więc nie można świętować rocznicy zdobycia lecz możemy mówić co najwyżej o przejęciu przez Polaków administracji w Trzebiatowie w lipcu 1945. Po fali krytyki ze strony zwykłych ludzi i kombatantów „łaskawie” zaczął mówić o wkroczeniu wojska polskiego do Trzebiatowa. Jak Pan poszuka w archiwum gryfickiego info znajdzie pan artykuł i obszerną ilość komentarzy na ten temat. Pozdrawiam
Mirosław Huryn mówi:
Jeżeli mam prowadzić polemikę z tymi bzdurami to proszę podać swoje prawdziwe dane ,,OBYWATELU,, !
Mirosław Huryn mówi:
A propo wstęp na imprezę p.n Star Truck zawsze był bezpłatny ! A gmina Trzebiatów nie dopłacała do niej nigdy ! Również przez okres 10 lat nie otrzymaliśmy od niej nigdy żadnego dofinansowania ! Ani na działalność Fundacji ani na utrzymanie obiektu !
józef mówi:
A scenę gminną kto dał? Krasnoludki?
gumiś mówi:
przestań kłamać xxx, gmina dała wam teren za darmo, scenę na imprezę za darmo, promocje na stronie gminy za darmo
przestań beczeć o biednej fundacji bo nikt juz nie wierzy w te bzdury
arnold mówi:
szkoda słów, znowu ta sama śpiewka. te 10 lat kolego miałeś ten hangar za darmo, normalni ludzie musieli płacić czynsze i podatki. fundacja nie dokonała niczego oprócz urządzenia mieszkania prezesa i jego kolegów. tyle w tym temacie. nie chcemy tu was
aldona mówi:
co to za fundacja, która niczego nie funduje i nie potrafi pozyskać na te działania finansów? znalazłeś sobie niezły sposób na życie, za darmo chata i inne wygody
rysiek mówi:
ale nuda!, smętny komentator tego pokazu lotniczego, jakby niewyspany, co to było?
impreza mogła być fajna a tak niestety położona, podobnie jak w ubiegłym roku, kogo to miało przyciągnąć? te same pojazdy, ci sami ludzie…
Krzysq mówi:
Jaka to promocja gminy, kiedy przejazd całej „kawalerii” odbył się do Dźwirzyna, taki sam dystans do Mrzeżyna.
Jan mówi:
Przejazd nie odbył się do Dźwirzyna tylko do Mrzeżyna. Zostawmy politykę, bawmy się. Turyści, którzy tu przybyli nie pytali kto, co, za co, ale fajnie spędzili czas w Rogowie, mając kolejną atrakcję w gminie Trzebiatów.
ja mówi:
Scena gminna to nie była.
A tak poza tym to wolelibyście oddać to w ręce „Nagle nad morzem” na zawsze?Uważam ,że takie pokazy są fajne, organizowane są różne zloty, bywałem na wielu. Ten ma szanse rozwoju i dajmy im czas. W Darłowie, Bornym też tak zaczynali, a teraz jest to ogromne przedsięwzięcie i promocja miast.Myślę ,że jest w gminie miejsce dla wielu pomysłów:imprezy folklorystyczne, święto kaszy (szkoda, że za tego Burmistrza już tylko 1 dzień),festyny, szanty,reagge,Zumba, rekonstrukcje.Najmniej podoba mi się Nagle nad morzem,nie te klimaty, ale cóż, pomijam fakt dla kogo ta impreza, i kto na niej kosi kasę.