Uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie uczcili rocznicę powstania Armii Krajowej oraz pamięć Żołnierzy Wyklętych, uczestnictwem w zajęciach taktycznych z elementami surwiwalu.
Zgrupowanie rozpoczęło 18 lutego od podania tematu, celu zajęć, wprowadzenia w sytuację taktyczną i omówienia warunków bezpieczeństwa. Dokonano także podziału organizacyjnego na drużyny szkoleniowe. Następnie grupa wykonała marsz do rejonu wyjściowego zajęć, gdzie uczniowie przystąpili do wykonywania czynności związanych z organizowaniem bytowania w warunkach zimowych. Musieli on rozpalić ognisko, zbudować szałas, schronienie, a także wystawić ubezpieczenie rejonu i ochraniać wyznaczony teren. Należało również ustalić i zapamiętać hasło. W czasie realizacji tych przedsięwzięć ,,przeciwnik’’ działał – atakowały grupy dywersyjne, rozpoznawcze i lotnictwo. Podczas wykonywania zadań szkoleniowych „przeciwnik’’ między innymi porwał osobę z rejonu zgrupowania, którą młodzież miała odnaleźć i „odbić”. Noc minęła w ciągłym ruchu, ale też był czas na sen i posiłek w warunkach polowych. Na zbiórce, podczas apelu wieczornego i przy ognisku, uczestnicy wspominali działalność Armii Krajowej i poświęcenie się Żołnierzy Wyklętych dla Ojczyzny w walce o wolną Polskę. Późna noc ułożyła znużonych uczestników do krótkiego snu. Ranek dnia następnego rozpoczął się od pobudki, porannej zaprawy fizycznej, toalety i śniadania, na którym obowiązkowo była ,,żołnierska kawa zbożowa z cukrem’’. Po apelu porannym przystąpiono do zajęć programowych, podczas których instruktorzy sierż. Piotr, bosm. Marek, st. szer. Bartek omawiali i pokazywali praktyczne sposoby zdobywania pożywienia i wody, ustawiania pułapki minowej, umiejętności zachowywania się po skażeniu i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w warunkach polowych. Jednak najistotniejszym elementem drugiego dnia zajęć było szkolenie z zakresu przygotowania i rozpalania ogniska za pomocą krzesiwa, realizowane w dwuosobowych grupach. Wszyscy uczestnicy podczas zajęć występowali w barwach maskujących, łącznie z wychowawcą Jolantą Mruk i kierownikiem zajęć prof. Ryszardem Wrońskim. Pogoda dopisywała, spadło trochę śniegu, a w nocy i nad ranem trzymał lekki mróz. Takie warunki sprzyjały realizacji z góry określonych zamierzeń. Humory dopisywały mimo trudnych warunków pogodowych i wyzwań surwiwalowych dla szkolących się uczniów. W perspektywie planujemy kolejne, podobne zajęcia.
ZSP im. Z. Herberta w Trzebiatowie
2 komentarzy
Slawek mówi:
Dziwne kiedyś mówiono ze to bandyci a dziś bohaterowie?
Krzysiek mówi:
Wychowanie patriotyczne – to jest wartościowe i godne pochwały ! A czy można wychowywać młodzież w trosce o to ,co współczesne np. , żeby otoczenie naszych domów było czyste , zadbane , bezpieczne ? A nie – trawniki rozjeżdżone , chodniki obsikane , obsrane psim gównem a kierowcy jeżdżąc po trawnikach , miążdżący chodniki – bezkarni ?