Tegoroczne obchody „Dnia Mediacji” odbędą się pod hasłem „ Masz prawo do mediacji” i odbędą się 15 października. Tego właśnie dnia w godzinach od 9:00 do 16:00 w Prokuraturze Rejonowej w Gryficach będzie pełniony dyżur informacyjny przez Prokuratora Rejonowego w Gryficach, wspólnie z policjantem Komendy Powiatowej Policji w Gryficach.
W tym roku „Międzynarodowy Dzień Mediacji” przypada na dzień 15 października, natomiast tydzień mediacji, w dniach od 12 do 17 października. 15 października 2015 r. w godzinach od 9:00 do 16:00 w Prokuraturze Rejonowej w Gryficach, mieszczącej się w budynku Urzędy Skarbowego przy ul. Niepodległości 54 A/pokój nr 116/, będzie pełniony dyżur informacyjny przez Prokuratora Rejonowego w Gryficach, wspólnie z policjantem KPP w Gryficach.
Głównym celem tegorocznych obchodów „Międzynarodowego Dnia Mediacji” jest propagowanie inicjatyw lokalnych, a więc włączeniu lokalnych środowisk do działań prowadzonych przez prezesów sądów, koordynatorów ds. mediacji i sędziów, a także współpracy pomiędzy ośrodkami mediacyjnymi, wymiarem sprawiedliwości i Ministerstwem Sprawiedliwości. Mediacja – to próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu karnego na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale osoby trzeciej, neutralnej wobec stron i ich konfliktu, czyli mediatora, który wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga – nie narzucając jednak żadnego rozwiązania – w wypracowaniu porozumienia – def. E. Bieńkowska.
Podmioty uprawnione do skierowania sprawy do postępowania mediacyjnego:
sąd,
referendarz sądowy,
w toku prowadzonych czynności – organ je prowadzący
Podmioty uprawnione do prowadzenia postępowania mediacyjnego:
instytucja lub osoba do tego uprawniona znajdująca się na prowadzonym w sądzie okręgowym wykazie podmiotów uprawnionych do prowadzenia postępowania mediacyjnego,
w wyjątkowych sytuacjach – instytucja lub osoba godna zaufania spoza wpisanych do tego wykazu.
Strony postępowania mediacyjnego:
pokrzywdzony,
osoba podejrzana
Zasady Mediacji
1. Mediacja w sprawach karnych może mieć miejsce tylko wówczas, gdy strony swobodnie wyrażą na to zgodę.
2. W każdej chwili pokrzywdzony i osoba podejrzana mogą wycofać się z postępowania mediacyjnego, gdy jego przebieg nie satysfakcjonuje strony – nie można zmuszać strony do zawierania ugody wbrew jej woli.
3. Mediacja może bowiem odnieść skutek wyłącznie w przypadku nieprzymuszonej, swobodnej i nieskrępowanej niczym woli stron do skorzystania z tego narzędzia, służącego rozwiązaniu konfliktu.
4. Rozmowy prowadzone w trakcie mediacji są poufne i nie mogą być później wykorzystane na użytek dalszego postępowania w sprawie, chyba że strony wyrażą na to zgodę.
5. W trakcie postępowania mediacyjnego zachowana jest neutralność – mediator nie narzuca stronom rozwiązania konfliktu, który pomiędzy nimi występuje, nie sugeruje sposobu jego rozwiązania.
6. Rola mediatora to wspieranie przebiegu negocjacji – stworzenie uczestniczącym w mediacji stronom płaszczyzny do spokojnej, rzeczowej rozmowy oraz udzielenie pomocy w wypracowaniu rozwiązania, które będzie odpowiadać ich interesom, czy potrzebom.
7. Mediacja nie powinna mieć miejsca jeśli któraś ze stron nie jest w stanie zrozumieć jej istoty.
8. Nie mogą występować dysproporcje we właściwościach intelektualnych stron, wynikające z ich wieku lub stanu psychicznego.
9. Pomiędzy stronami nie mogą zachodzić istotne nierówności wynikające z istnienia stosunku zależności lub groźby użycia przemocy.
10. Do mediacji nie powinny trafiać sprawy, z których wynika, że pokrzywdzony ma postawę nadmiernie roszczeniową, nie jest tolerancyjny czy skłonny do kompromisu oraz jest wrogo nastawiony do sprawcy.
1 komentarz
Rafał Ł. mówi:
Jak jeden drugiemu zatruwa życie to w jaki sposób z takim człowiekiem prowadzić mediacje? Jeśli ktoś mnie prześladuje to przecież nie spotkam się z nim na „kawce” aby o tym porozmawiać. Prokuratorzy i sędziowie chcą zwalić swoją robotę na zwykłego obywatela?