Od 6 czerwca przebadano i udzielono porad lekarskich oraz dietetycznych kilkuset osobom. Program profilaktyki chorób układu krążenia dla Powiatu Gryfickiego ruszył pełną parą. W ciągu najbliższych tygodni zespół lekarzy oraz dietetycy obejmą opieką aż 4500 tysiąca osób. Zbadać może się każdy mieszkaniec powiatu powyżej 35 roku życia. Pierwsza, tak potężna akcja finansowana z funduszy norweskich, obejmie działaniami profilaktycznymi także dzieci i młodzież od 6 do 20 roku życia. Przyjdź na pikniki i akcje w twoim mieście!
To pierwszy taki program
Skala przedsięwzięcia jest unikatowa. Oto po raz pierwszy w ciągu dwóch miesięcy zostanie przebadana populacja aż 4500 tysiąca osób, z czego wykonanych zostanie aż 2800 badań laboratoryjnych i EKG. Program „Wiem dlatego działam”, realizowany przez Powiat Gryficki, a finansowany dzięki środkom z funduszy norweskich (dofinansowanie to kwota 1 997 873 złotych) bierze na celownik profilaktykę chorób układu krążenia. Bój idzie o zwiększenie świadomości mieszkańców powiatu gryfickiego w obszarze profilaktyki kardiologicznej. Jak zapobiegać, by później nie leczyć? Jak wygrać „swoje zdrowe życie” na kolejne lata? Projekt adresowany jest do osób powyżej 35 roku życia. Ale także w obszarze działań edukacyjnych do najmłodszych i młodzieży. To oni właśnie od najwcześniejszych lat mają zdobywać wiedzę o zdrowej kuchni oraz rodzajach aktywności, które pozwolą uniknąć w dorosłym życiu chorób układu krążenia. Profilaktyki nigdy nie można przecenić, ani wiedzy! Ona daje siłę i motywację. Wiesz i działasz – niby prosty mechanizm. Czasem jednak, by wiedzieć, trzeba złamać swoje przyzwyczajenia i schematy.
Jak ocenia dr Stanisław Wysoczański, szef Zespołu Lekarzy Rodzinnych Wysoczańscy z Gryfic, który jest głównym partnerem projektu „Wiem dlatego działam” to wyjątkowe przedsięwzięcie o bardzo szerokim spektrum. – Nie przypominam sobie takiej akcji w ostatnich kilkudziesięciu latach! Zależy nam, by przebadać jak największą grupą populacji. Oto po raz pierwszy lekarze rodzinni w niespotykanej dotąd formie wychodzą do pacjentów, nie tylko w większych miastach, ale także w małych miejscowościach czy wioskach – tłumaczy dr Wysoczański. – Bardzo zaangażowaliśmy się w to przedsięwzięcie, które pozwala nie tylko diagnozować ewentualne schorzenia pod kątem kardiologicznym. Ale jest – co ciekawe – również programem przesiewowym pod kątem cukrzycy, która jak warto podkreślić u osób z chorobami układu krążenia zwiększa śmiertelność. Pakiet badań, które możemy zrealizować w ramach projektu obejmuje także ustalenie poziomu glukozy. I okazuje się, że u wielu pozornie dobrze czujących się osób wykryliśmy już cukrzycę lub fazę przedwstępną tej choroby, czyli nietolerancję glukozy. W ten program jest zaangażowanych wielu ludzi, również pracownicy starostwa, którzy czuwają nad wszystkim. Grzechem byłoby omijać namioty tej akcji! Zwłaszcza, że podczas jej trwania można wykonać badania bezpłatnie – dodaje.
Przyjdź na piknik!
Akcja wystartowała 6 czerwca podczas pikniku „Żyj zdrowo” zorganizowanego w Parku Miejskim w Gryficach. Konsultacji lekarskich udzielali lekarze oraz dietetycy. W specjalnych namiotach zgłaszający mieli wykonane podstawowe pomiary – wzrostu, wagi, ustalenia wskaźnika BMI, ciśnienia, oznaczenia poziomu glukozy, a także pomiar struktury procentowej masy mięśniowej, stopień nawodnienia organizmu. – Następnie przeprowadzane było badanie ogólne płuc i serca, a także dokładny wywiad. Informacje o rodzajach chorób w rodzinie, stanowią cenną wiedzę przy diagnozie. – Oceniając podstawowe parametry decydujemy czy daną osobę skierować na badanie EKG, a także badania laboratoryjne takie jak morfologia, badania poziomu cukru i lipidogram (ustalenia poziomu cholesterolu, trójgilcerydów) – tłumaczy Arkadiusz Szekieta, lekarz rodzinny z Zespołu Lekarzy Rodzinnych Wysoczańscy. – W drugi etap to decyzja czy wysłać daną osobę na echo serca. O tym decydują oczywiście wyniki badań, które wcześniej zlecaliśmy. Następnie osoby z pakietem badań mogą zgłaszać się do swoich lekarzy rodzinnych, którzy wdrożą stosowne leczenie. Każdy w dowolnie wybranym miejscu. Na tym kończy się nasza rola – dodaje A. Szekieta. Co istotne, osoby, które wezmą udział w bezpłatnych badaniach profilaktycznych w ramach akcji „Wiem dlatego działam” nie są zobowiązane kontynuować ewentualnego leczenia w u lekarzy z Zespołu „Wysoczańscy”. – Cechują nas wysokie standardy etyczne i uczciwość wobec pacjentów. Nie ma mowy o jakiejkolwiek agitacji czy nakłanianiu do zmiany lekarza rodzinnego – tłumaczy dr Stanisław Wysoczański.
W czasie trzech pikników oraz kilku tzw. akcji mobilnych, które zorganizowano jak do tej pory Gryficach, Brojcach, Trzebiatowie, Wyszoborze, Modlimowie, Mrzeżynie i Dargosławiu uczestnicy programu mieli okazję przejść podstawowe badania lekarskie, a także skonsultować się z dietetykiem, który doradzał jak rozpocząć przygodę ze „zdrową kuchnią”, jak zmienić nawyki żywieniowe, co zrobić, by zgubić zbędne kilogramy i jak chronić się przez ich powrotem. Tylko podczas jednego ze spotkań aż trzy osoby zostały skierowane do szpitala. – Jeden to starszy pan, który zgłosił się do nas, by zmierzyć ciśnienie. W wywiadzie stwierdziliśmy poważne problemy niedokrwienne. U pozostałych dwóch osób stwierdziliśmy podwyższone ciśnienie, poważne zaburzenia rytmu serca. Decyzje były natychmiastowe – mówi Arkadiusz Szekieta.
Jemy za dużo! Nie chcemy nic zmieniać!
Dość ponury, choć popularny wśród Polaków żarcik „że na coś trzeba w końcu umrzeć” pokazuje nasz stosunek do profilaktyki nie tylko chorób układu krążenia ale wszelakich. Nie chcemy zmian, słowo „dieta” kojarzy się wyłącznie z rygorem niejedzenia. Ruszać się nie musimy, bo przecież wielu z nas ciężko pracuje w ciągu dnia. Obrastamy w dodatkowe kilogramy, by w okolicach 40 – tych urodzin usiąść na ławce w kolejce do lekarza. – Pewien pacjent, u którego stwierdziłem cukrzycę, i któremu radziłem poprawienie diety powiedział „wie, pan będę głodował jak będę biedny” – mówi A. Szekieta. – Nadwaga i otyłość to plaga, która dotyka 80 – 90 % zgłaszających się do nas ludzi w czasie trwania właśnie akcji „Wiem dlatego działam”. Niektórzy tłumaczą, że jedzą niewiele, nietłusto. Inni niby przyjmują nasze wskazówki, ale widać wyraźnie, że po wyjściu z gabinetu wrócą do swojego „dawnego życia”, które w szybkim czasie doprowadzi na szpitalny korytarz. Dlatego tak bardzo zależy nam na osobach młodych! Tych po 35 roku życia, ale jeszcze w niezaawansowanym wieku. Na osobach, które jeszcze nie zdążyły zachorować albo są na progu choroby. To właśnie do nich adresowana jest ta spektakularna kampania – dodają lekarze z poradni Wysoczańscy.
– Zachęcamy do zmiany nawyków żywieniowych i do aktywności fizycznej. Ci, którzy odwiedzają namioty podczas akcji dziwią się nierzadko, że ich podstawowe wyniki jak waga, wskaźnik BMI czy wiek biologiczny są tak złe. Czasem niewielka zmiana przyzwyczajeń i pewna modyfikacja jadłospisu pozwala pobudzić metabolizm, a także powalczyć skutecznie a nadwagę – mówi Kamila Klimkiewicz, psychodietetyk prowadzący gabinet OdNowa, także jeden z partnerów akcji „Wiem dlatego działam”.
Skorzystaj z szansy! Odwiedź Nas!
Najbliższy piknik z cyklu „Żyj zdrowo” odbędzie się 27 czerwca w sobotę w Rewalu. Zaś kolejny 4 lipca w Płotach. Ale to nie wszystko, bowiem tzw. mobilne namioty staną 26 czerwca w Baszewicach; 27 czerwca w Pobierowie i 28.07 w Rewalu. – To niepowtarzalna szansa, by zrobić coś dobrego dla siebie! Warto nas odwiedzić i skorzystać z darmowych porad lekarskich i badań. Udział w programie nie jest zobowiązujący! Jedyne, co możesz wygrać to „siebie w lepszej, zdrowszej wersji” – namawiają organizatorzy programu „Wiem dlatego działam”.
gryfickie.info
Terminy pikników „Wiem, dlatego działam”
06.06. Gryfice
13.06. Brojce
20.06. Trzebiatów
27.06. Rewal
04.07. Płoty
11.07. Karnice
18.07. Tąpadły
25.07. Słudwia
01.08. Śliwin
08.08. Trzebusz
22.08. Cerkwica
29.08. Prusinowo
Akcje mobilne „Wiem dlatego działam”
06.06. Wyszobór
07.06. Gryfice
13.06. Modlimowo
14.06. Brojce
19.06. Dargosław
20.06. Mrzeżyno
21.06. Trzebiatów
26.06. Baszewice
27.06. Pobierowo
28.06. Rewal
04.07. Wicimice
05.07. Płoty
11.07. Paprotno
12.07. Karnice
17.07. Kiełpino
18.07. Przybiernówko
19.07. Tąpadły
25.07. Niechorze
26.07. Słudwia
31.07. Włodarka
01.08. Konarzewo
02.08. Śliwin
08.08. Mechowo
09.08. Trzebusz
16.08. Pustkowo
21.08. Chomętowo
22.08. Przybiernowo
23.08. Cerkwica
29.08. Górzyca
30.08. Prusinowo