O pracy w samorządzie wojewódzkim i działaniach na rzecz regionu rozmawiamy z Izabelą Grabowską, radną Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.
— Czy Pani zdaniem nasz region właściwie wykorzystał okres funduszy unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich?
– Obecnie prowadzone są ostatnie nabory wniosków. Program ten obejmował nie tylko instrumenty skierowana dla rozwoju rolnictwa, lecz również skierowane dla podniesienia poziomu życia na obszarach wiejskich. Dotychczas w skali województwa zrealizowano i rozliczono 1700 z 2000 umów. Obszary niektórych gmin województwa , które spełniły kryterium obszarów zależnych od rybactwa zostały objęte Programem Operacyjnym „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” zwanym w skrócie PO Ryby. W ramach osi 4 „Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa”, ze środków PO Ryby zrealizowano projekty takie jak: oświetlenie uliczne w Stepnicy, renowacja ołtarza głównego w kościele Parafia Rzymskokatolicka P.W. Św. Jacka Odrowąża w Stepnicy, zakup sprzętu dla koła żeglarskiego w Stepnicy, Boisko przy I L.O. w Świnoujściu, Melioracje Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Kotwica” i „Oaza” w Świnoujściu czy świetlice wiejskie w naszym regionie.
— Czy w nowej perspektywie, o której tak duży słyszymy z ust polityków, będzie lepiej dla naszego regionu?
- Nowy mechanizm wdrażania funduszy, jakim są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne skierowany jest dla obszarów metropolitalnych o dużym znaczeniu dla województwa. Projekty te mają za zadanie ,,ciągnąć’’ całe województwo również tutaj rolą lokalnych władz i radnych jest dbanie o ich prawidłową realizację.
- Teraz będzie szansa to zmienić?
– Realizacja inwestycji zawsze wiąże się z różnymi ocenami społeczności lokalnej w szczególności dotyczy to obiektów sportowych. Niektóre z nich określane są jako ,,pomniki’’ wójtów i burmistrzów. To właśnie radni na każdym szczeblu samorządu mogą dzięki swojej aktywnej postawie mogą wyjaśniać okoliczności powstania inwestycji tak, aby społeczność lokalna miała pełny i prawdziwy obraz sytuacji.
- Co sądzi Pani o Lokalnych Grupach Działania?
- Niemałą rolę we wdrażaniu funduszy miały trójstronne partnerstwa samorządów, społeczności lokalnej i rolników lub rybaków zwane Lokalnymi Grupami Działania lub Lokalnymi Grupami Rybackimi w skrócie LGD lub LGR, które dysponowały środkami w oparciu o przygotowane przez siebie strategie i plany. Na naszym terenie były to LGD Szanse Bezdroży, Gryflandia, Centrum Inicjatyw Wiejskich, Partnerstwo w Rozwoju i LGR Zalew Szczeciński. Obecnie trwają prace nad nową perspektywą programowania, dalsze ramy funkcjonowania LGD i LGR, które uczyniły tak wiele dobrego dla lokalnych społeczności nie są do końca jasne. Zadaniem wszystkich aktywnych organizacji i środowisk winna być pomoc w tworzeniu efektywnych i zrozumiałych strategii rozwoju, które określą, na co mają być wydawane fundusze w latach 2014 do 2020. Nowa perspektywa finansowa na lata 2014 do 2020 pozwala na łącznie środków na inwestycje ze środkami na szkolenia. Pojawi się wiele nowych możliwości realizacji projektów. Radny województwa ma prawo do żądania wyjaśnień ze strony instytucji samorządu województwa zachodniopomorskiego oraz zaangażowanych w dystrybucję środków UE na jego terenie (np.: ARiMR).
- Co będzie Pani robiła, jako radna Sejmiku?
- Ze swojej strony, jako zwolenniczka rozwoju społeczeństwa obywatelskiego deklaruję wykorzystanie wszystkich możliwości, jakie daje pozycja radnego sejmiku województwa, aby wspomagać środkami z funduszy europejskich i województwa działalność stowarzyszeń, klubów działających na rzecz społeczności lokalnych. Kontrakt Samorządowy jest potężnym narzędziem realizacji rozwoju regionalnego. Pozwala na określenie przez Marszałka Województwa wysokości dofinansowania, czasu i zakresu realizacji projektów zgłaszanych przez Gminy i Powiaty. Ponieważ z zasady zawiera najważniejsze kluczowe dla województwa projekty, stan ich realizacji musi być przedmiotem szczególnego nadzoru ze strony radnych sejmiku, tak, aby zapewnić ich pomyślną realizację.
- Patrząc na mapę połączeń komunikacji publicznej można odnieść, że Szczecin, a tym bardziej północne regiony województwa są marginalizowane…
- Tak zdaję sobie sprawę, że nie jest dokończona budowa drogi s3, potrzeba nam drogi o standardzie ekspresowej w kierunku Bydgoszczy. Jednak są już dobre działania, np. budowa obwodnicy Wałcza czy s6. Kolej od momentu, gdy wpływ na nią ma marszałek też się zmienia na przykład poprzez nowoczesne składy z wifi. Wiem, że wszystkiego nie zrobiliśmy. jednak chcę w kolejnej kadencji działać na rzecz przybliżenia na przykład poprzez negocjację większej liczby lotów z Polski do Goleniowa tak by więcej turystów i inwestorów mogło do nas dotrzeć. Potrzebne jest uruchomienie porannego pociągu w soboty do Warszawy. Tak samo składam interpelację w sprawie tego, że kupując bilet np. na trasie Szczecin Goleniów kosztuje on 7 zł, a już do Mostów ponad 10… Takie rzeczy musimy pozmieniać.
materiał wyborczy
1 komentarz
Halina mówi:
Spotkałam sie z ulotką tej pani, startowała chyba do sejmiku. Na ulotce było z 10 punktów co to nie zrobi, jakie ma wykształcenie. A ja tej Pani zadam pytanie czemu nie napisała co zrobiła.