W styczniu i w lutym 2016 r.  na terenie całego powiatu gryfickiego, w poszczególnych gminach policjanci spotykali się z mieszkańcami w ramach konsultacje społecznych, które stanowią istotne wsparcie dla tworzenia mapy zagrożeń. Konsultacje społeczne  pozwalają na zdefiniowanie oczekiwań społecznych oraz określenie  sposobu rozwiązania określonych problemów. Poniżej zostały przedstawione wnioski z przeprowadzonych konsultacji.

Wnioski z przeprowadzonych konsultacji społecznych w gminach powiatu gryfickiego:

Gmina Gryfice

  • Propozycja naniesienia na mapie obszarów, w których dochodzi do największej liczby zdarzeń z udziałem osób pieszych jako uczestników ruchu drogowego, a także miejsc, w których zmotoryzowani uczestnicy ruchu drogowego notorycznie przekraczają prędkość.

Gmina Brojce

  • Propozycja naniesienia na mapie obszarów, w których dochodzi do największej liczby zdarzeń z udziałem osób pieszych jako uczestników ruchu drogowego, a także miejsc w których zmotoryzowani uczestnicy ruchu drogowego notorycznie przekraczają prędkość

Gmina Trzebiatów

  • Wniosek o nieumieszczanie na tego typu mapach informacji o punktach prowadzenia kontroli drogowych lub działań policyjnych mających na celu ujawnienie sprawców wykroczeń oraz przestępstw.

Gmina Rewal

  • Wniosek o nieumieszczanie na tego typu mapach informacji o punktach prowadzenia kontroli drogowych lub działań policyjnych mających na celu ujawnienie sprawców wykroczeń oraz przestępstw.

Gmina Karnice

  • Wniosek o naniesienie na mapie zagrożeń zjawisk jakim są przestępstwa popełniane metodą „na wnuczka i policjanta” w celu pokazania terytorialności ich występowania.
  • Propozycja naniesienia na mapie obszarów, w których dochodzi do największej liczby zdarzeń z udziałem pieszych (szczególnie osób starszych) jako uczestników ruchu drogowego.

Gmina Płoty

  • Mapa powinna obejmować także elementy „Bezpiecznej przestrzeni” z uwzględnieniem „miejsc strachu”, gdzie dochodzi do zdarzeń np. z uwagi na brak oświetlenia.

Wnioski z przeprowadzonych konsultacji społecznych – Powiat Gryficki, województwo zachodniopomorskie:

  • Istotną sprawą, która również nie powinna zostać pominięta przy tworzeniu mapy zagrożeń są bezpańskie psy lub biegające luzem (szczególnie w miejscowościach wiejskich), które stwarzają zagrożenie dla mieszkańców.
  • Mapa powinna być jakościowa, a nie ilościowa – powinna uwzględniać elementy społeczne i warunki życia mieszkańców.
  • Istotne jest uwzględnienie miejsc zagrożonych wynikających z kształtowania przestrzeni publicznej.

źródło: Policja Gryfice