W Trzebiatowskim Ośrodku Kultury od wielu lat organizowane są Międzynarodowe warsztaty pisankowe, w których uczestniczą artyści malujący jajka różnymi metodami. Pod ich kierunkiem każdy może ozdobić własne wyjątkowe pisanki.

Tradycja malowania jajek w Polsce sięga X w. Zdobione jaja określa się różnymi nazwami w zależności od techniki wykonania. Jajka malowane na jeden kolor (zazwyczaj czerwony) to: kraszanki, malowanki lub byczki. Jajka ozdobione jedno-lub wielobarwnym deseniem, naniesionym na jednolite tło, nazywa się pisankami. Znane są jeszcze rysowanki, skrobanki, nalepianki, wyklejanki czy pisanki ażurowe. W Trzebiatowskim Ośrodku Kultury od wielu lat organizowane są Międzynarodowe warsztaty pisankowe, w których uczestniczą artyści malujący jajka różnymi metodami. Pod ich kierunkiem każdy może ozdobić własne wyjątkowe pisanki. Z dużym zainteresowaniem i zachwytem uczestnicy warsztatów podpatrywali techniki rysowania wzorów i elementów dekoracyjnych pochodzących z różnych regionów. Zdobienie jajek to bardzo precyzyjna praca. Motywy, wzory najlepiej są widoczne na białych jajkach, wtedy naniesiony kolor jest intensywny i wzór pięknie kontrastuje.
Tradycyjnie podczas warsztatów odbyła się ocena palm wielkanocnych. Jury w składzie: Zofia Minko, Jadwiga Utnicka i Agata Kozaczek oceniło najpiękniejsze palmy, które w niedzielę palmową zdobiły trzebiatowskie sanktuarium. Na tegoroczny konkurs dostarczono 65 palm wykonanych w różnych kategoriach wiekowych.

TOK